České světové značky

V prvním českém článku byla řeč o češtině a jejích zvláštnostech. A možná vás napadlo, že byste rádi poznali někoho, pro koho je tahle krásná a složitá řeč mateřštinou. Nebo že byste rádi věděli, v čem jsou Češi dobří. Ne, nebojte, o hokeji to dneska nebude 😉 Představím vám několik českých firem a osobností, které jsou známé po celém světě.

Je docela dobře možné, že právě máte na nohou boty značky Baťa. Tato firma byla založena sourozenci Baťovými už v roce 1894 v českém městě Zlín. Baťa měl velmi moderní myšlenky – jeho obchody byly postaveny podle návrhů dobových architektů, platy jeho zaměstnanců byly na svoji dobu velmi slušné a kromě toho nabízel svým zaměstnancům i bydlení v tzv. Baťových domcích (což bylo na svoji dobu luxusní bydlení), a staral se o občanskou vybavenost (školy, školky apod.)

Jinou úspěšnou firmou, jejíž výrobky můžete potkat po celém světě, je Škoda. Vznikla v Plzni a v současné době vyrábí nejen auta, ale i další dopravní prostředky. Ve svém znaku má okřídlený šíp, který má symbolizovat rychlost, jeho křídla pokrok a volnost. V Česku jsou tzv. Škodovky velmi oblíbené.

V roce 1957 spatřil světlo světa první díl kreslené pohádky o krtečkovi. Od té doby se krteček stal miláčkem mnoha generací dětí. Kromě televizní kreslené pohádky vyšly jeho příběhy i knižně a krtek a jeho kamarádi se stali námětem mnoha hraček. Jeho autorem je Zdeněk Miler. Podívejte se na úplně první díl série, který se jmenuje „Jak krtek ke kalhotkám přišel“.

Ve výčtu významných Čechů bych určitě neměla zapomenout Otto Wichterleho. Díky němu dneska můžu psát tento článek bez brýlí, i když mám 5 dioptrií. Otto Wichterle je totiž známý především díky svým objevům a vynálezům, které vedly k zásadnímu zdokonalení a celosvětovému rozšíření měkkých kontaktních čoček.

Na závěr něco méně vědeckého – Eva Herzigová. Světová topmodelka z Česka, která se už přes 20 let prochází po přehlídkových molech před nadšeným publikem. Objevila se i několika filmech, např. ve snímku Modigliani.

O čem by měl být příští článek? Pár osobností by se ještě našlo… Ale spíš bych to viděla pro změnu na tradiční českou kuchyni 😉

[English]

You might also like: