Česko není jenom Praha

„Where are you from? “ „Czech Republic… “ „Oh yeah, Prague! Prague is beautiful! And the Czech beer, you know, hmm… “ Typická konverzace Čecha s cizincem. Praha a Česká republika turistům často splývají v jedno. Znají Hradčany a Karlův most, byli se podívat na Staroměstském náměstí a na Petříně, poseděli u piva a možná si poslechli Dvořáka v Obecním domě. Ale nedá se v Česku vidět a zažít i něco víc?

Nejen Praha má krásné historické centrum, krásná města najdete po celém Česku. Podívejte se třeba na Moravu – do Olomouce! Šesté největší město Česka má malebné centrum, kde pulzuje studentský život. Anebo do Kutné Hory – gotický chrám svaté Barbory svou velikostí směle konkuruje pražské katedrále. Je libo něco modernějšího? Pak určitě jeďte do Brna – druhé největší město Česka právě dokončuje opravy funkcionalistické vily Tugendhat. Stala se dokonce hlavní postavou románu „The Glass Room“ britského spisovatele Simona Mawera.

I v menších městech je ale možné nalézt architektonické lahůdky: Nad Žďárem nad Sázavou se tyčí kostel svatého Jana Nepomuckého, ve své době naprostá rarita díky nezvyklé strohosti exteriéru a propracované hře se světlem v interiéru. Oproti tomu zámek Hluboká v jižních Čechách je jako šlehačkový dort 🙂 V malých městech jsou nejkrásnější náměstí. Krásným příkladem je Telč. Náměstí zdobí malebné domky a celé centrum je obklopeno vodní plochou.

Ale dost bylo architektury, chtělo by to změnu. Česko má 4 národní parky a mnoho Chráněných krajinných oblastí, kde můžete hodiny a hodiny chodit s batůžkem na zádech a kochat se. Jen namátkou vybírám Český ráj a České Švýcarsko.

Pivo je určitě nejznámější český nápoj, ale na jižní Moravě, tam je to jiné. Nespočet sklípků ukrývá vína z domácích vinohradů a na slavnosti spojené s vinobraním přijíždí hosté z celé republiky.

Byli jste někdy v Česku? Navštívili jste i jiná místa než Prahu? Jak se vám tam líbilo a co jste tam zažili? Těším se na komentáře pod článkem!

[English]

You might also like: