Co jste nevěděli o Večerníčku

Večerníček není jen obyčejná desetiminutová animovaná pohádka na dobrou noc. Večerníček je fenomén. Zeptejte se jakéhokoli dítěte v Česku – každé ví 🙂 A i jejich rodiče a rodiče jejich rodičů ví – i oni se jako děti každý den těšily na další pokračování. Ale věděli jste…

Jak dlouho už se díváme na Večerníček?

Televize začala v Československu vysílat 25. února 1954. Předchůdce Večerníčku vznikl už v roce 1963 – tenkrát se jmenoval Stříbrné zrcátko. Vysílal se každou neděli a velmi populární byl například Robot Emil. Opravdový Večerníček přišel na svět o necelý rok později, přesněji 2. ledna 1965 a první pohádkou byl Kluk a kometa režiséra Ludvíka Ráži za účasti Černého divadla a Štěpánky Haničincové. 2. ledna 2011 měl tedy Večerníček 46. narozeniny a slavil je dokonce i Google – podívej se na speciální sváteční logo.

Jak vznikla znělka Večerníčku?

Od svého vzniku Večerníček začíná stejnou znělkou! Malý kluk s novinovou čepicí přeje dětem dobrý večer a zve je do pohádky. Znělka večerníčku je nejstarší česká televizní znělka a možná jedna z nejstarších televizních znělek v Evropě. Výtvarně se na jejím vzniku podílel Radek Pilař, režíroval ji Václav Bedřich a hudbu zkomponoval Ladislav Simon. Hlas Večerníčka patří tehdy pětiletému Michalovi Citavému.

Jaké pohádky Večerníček uvádí?

Nejpoužívanější technologií realizace večerníčku je kreslená a loutková animace. Jediným hraným Večerníčkem jsou Krkonošské pohádky. Večerníček samozřejmě uvádí i zahraniční produkci, ale moje nejoblíbenější Večerníčky jsou ty české. Broučci, Včelí medvídci, Rákosníček, Štaflík a Špagetka, Spejbl a Hurvínek, Krteček, Maxipes Fík a další a další. Kdo by se chtěl podívat, jak moji hrdinové vypadají, najde je v galerii a některé si dokonce může pustit.

Je v tvojí zemi taky nějaký takový Večerníček?

Zdroj: http://www.ceskatelevize.cz/program/vecernicek

[English]

You might also like: