Co nás učebnice nenaučí

Existuje hodně lidí, kteří i po mnoha letech učení se cizímu jazyku nejsou schopní v cizím jazyce normálně a plynule komunikovat. Ale proč? Co děláme špatně?

Možná se snažíme až příliš, nebo se učíme špatně. To, co se učíme ve škole není ten skutečný, živý jazyk, kterým bychom za normálních okolností (tedy mimo učebnu) mluvili. Důraz se klade na gramatiku, v angličtině například na správné používání časů. Ale jak se to doopravdy naučíte, tak, abyste věděli, kdy použít který čas? A jakto, že to ví rodilí mluvčí? Určitě ne proto, že se nadrtili nazpamět nějaká pravidla, a teď se je snaží aplikovat na každou větu, kterou chtějí říct.

Nechápejte mě špatně. Neříkám, že gramatika není důležitá. Potřebujeme ji, abychom vyjádřili cokoliv, od množství, přes čas, až po podmiňovací způsob. Na druhou stranu to, že známe gramatická pravidla, ještě neznamená, že jazyk skutečně ovládáme a že umíme mluvit, ať se děje, co se děje. Je překvapivé (možná i šokující), že je skutečně spousta žáků, kteří i po letech strávených v třídách a učebnách nejsou schopní dát dohromady pár vět o sobě! To, co tihle žáci potřebují, je mluvit, najít si v cizí zemi ubytování, objednat si jídlo, najít svůj hotel, možná si pokecat nad skleničkou s místními lidmi. Místo drcení gramatických pravidel bychom měli mluvit o různých tématech, učit se slovíčka v kontextu, číst zajímavé články, hrát si, vymýšlet příběhy…a tohle se v učenicích nenaučíte! To, že známe všechnu gramatiku až do superpokročilé úrovně neznamená, že ovládáme skutečný cizí jazyk, ten, kterým se mluví každý den.

A jaký je váš názor? Věříte pevně v sílu učebnic, nebo je vidíte jako překážku mezi žákem a skutečným jazykem?

PS: Jestli někdy budete v okolí Brna, měli byste zkusit kurzy angličtiny bez učebnic, které vede Nina.

[English]

You might also like: