Moje 4 oblíbená místa v Edinburghu

Je v Aténách pro tebe příliš teplo? Nevadí, Edinburgh je přezdíván  ´Atény severu´a nabízí mnohem chladnější počasí. Přestože to není největší město Skotska, je to hlavní město. V Edinburghu žije okolo 500 000 lidí a tím se řadí k sedmému nejvíce zalidněnému městu Velké Británie a hned po Londýně k největšímu finančnímu centru.

Ti z vás, kteří již Edinburgh navštívili, si mohli povšimnout, že toto město je docela kopcovité. A máte pravdu! Edinburgh byl postaven na 7 kopcích a některé z nich jsou má oblíbené místa. Hned vám řeknu proč.

  1. Calton Hill – nachází se v centru města vedle hlavního bulváru – Princes Street. Na kopci je několik historických památníků a budov, například: Nelsnův monument, městská Observatoř nebo Národní monument. Toto místo mám ráda nejvíce ze všech, protože jsou tam nádherné výhledy na celé město a  člověk má pocit, že je v jiném světě.

Calton Hill a jeho monumenty jsou velmi malebné a řadí se na seznam světového dědictví UNESCO. Mnoho fotografií, obrazů a pohlednic je  pořízeno právě z tohoto kopce. Jestliže se projdete kolem, můžete vidět mnoho zajímavosti: od Edinburghského hradu, Arturova Sedla, Severního moře až po rušné ulice s typickými dvojpatrovými autobusy.

Calton Hill, the National Monument

  1. Craiglockhart Hill – je jeden ze sedmi edinburghských kopců. Edinburgh Napier University má 3 kampusy a jeden z nich je na Craiglockhartském kopci a poskytuje učebny pro studenty businessu a práv. Na tomto kampusu studuji již více než 2 roky a pořád nemám dost těch nádherných výhledů, které můžete vidět z kampusu nebo z některých učeben. Edinburgh je velmi větrné město a když ještě k tomu máte kampus na samém vrcholu kopce, vůbec se ráno neobtěžujte s nějakým účesem. Stejně skončíte s ´vrabčím hnízdem´ na hlavě. V této městské oblasti se také nachází Craiglockhart Tennis Court, který každoročně hostí velké mezinárodní tenisové turnaje. Na těchto kurtech často trénuje tenisová světová jednička  Andy Murray.

view from Craiglockhart Hill, April 1988

  1. The Meadows – Tento park pro širokou veřejnost se považuje za ´zelené plíce´ Edinburghu. Poskytuje velké travnaté plochy, aleje stromů, ale také dětské hriště, tenisové kurty nebo kroket klub. Je to jedno z nejlepších míst ve městě na grilování nebo piknik s přáteli. Pro ty z vás, kteří mate rádi sport, je to ideální místo na běhání nebo na kopanou a rugby. Tento park mám velmi ráda, hlavně na jaře, kdy všechny stromy krásně kvetou a ještě se to tam nehemží lidmi tak, jako v létě. Měli jste náročný den v práci nebo ve škole? Popadněte kávu v místní kavárně a jděte si přečíst vaši oblíbenou knihu…. Meadows je na to ideální místo.

EnCz My favorite places in Edinburgh intext 1

  1. Victoria Street – tuto ulici považuji za jednu z nejhezčích v celém městě. Je sice velmi krátká, ale nabízí malebné restaurace nebo originální butiky. Jestliže jste fanoušky Harryho Pottera, tak Edinburgh je to pravé město pro vás. J.K Rowling se nachala inspirovat Victoria Street a podle ní vytvořila Příčnou ulici. Victoria Street se nachází pouze pár bloků od kavárny The Elephant House, kde Rowling v 1994 napsala většinu z její první knihy o Harry Potterovi.

Victoria Street

Edinburgh je úžasné město a také mým druhým domovem. Může vám nabídnout historické památky, nepředvídatelné počasí a mezinárodní atmosféru. Každý rok v srpnu  se v Edinburghu koná  Fringe festival, který je největším uměleckým festivalem na světě a ročně ho navštíví více jak 2 miliony lidí. Jestliže jste ještě v Edinburghu nebyli, určitě si ho připište na seznam, nebudete toho litovat.

banner_cz [English]

 

You might also like: