Na zdraví! Vítejte v zemi piva!

Práce v kanceláři s kolegy ze všech koutů světa má své výhody. Dozvíte se mnoho o cizích kulturách a zemích. Jedno z nejdiskutovanějších témat je: čím je ta která země nejvíce známá po světě? U České republiky není třeba příliš dlouho přemýšlet – je to pivo samozřejmě!

Česká republika je známá svou produkcí a především spotřebou piva. Češi si piva tolik považují, že je pro ně součástí národního dědictví. Historie vaření piva sahá až do 12. století. Dnes se v zemi nachází více než 100 pivovarů.

Samozřejmě je české pivo i velmi populární v zahraničí. Většina piv je 10° a 12°, ale nenechte se zmást, tato čísla nespecifikují obsah alkoholu. Představují použitou metodu a podíl chmelu. Zábavné video ukazuje, co pivo pro náš Čechy znamená 🙂

Následuje seznam těch nejznámějších českých piv:

1. Plzeňský Prazdroj – pivo, které nepotřebuje představit!
Začátky tohoto světově proslulého piva sahají až do roku 1842. V tomto roce západočeský pivovar angažoval německého sládka, který využil svých zkušeností a dopomohl k vývoji prvního světlého piva vůbec. To se okamžitě uchytilo a zbytek je, jak sami víte, historie.

2. Budějovický Budvar – originální Budvar, nezaměňovat s americkým pivem “Bud”!
Město České Budějovice má dlouhou tradici ve vaření piva, která se dá vystopovat až do 13. století. Dnes je Budvar moderním pivovarem, který sbírá ocenění jak doma tak ve světě.

3. Staropramen – druhý největší producent piva v České republice.
Staropramen se nachází v samém srdci Evropy – v Praze. Oficiální webová stránka Staropramenu tvrdí: „V každém doušku Staropramenu se nachází kousek Prahy“. Zda je na tom něco pravdy, musíte vyzkoušet sami.

4. Starobrno – pivo s moravským srdcem.
Přestože je jižní Morava spíše známá svou produkcí kvalitních vín, i zde najdeme několik důležitých pivovarů. Starobrno se nachází v druhém největším městě v republice a kromě běžných druhů piv, produkuje i piva speciální. Jako příklad uvedu „zelené pivo“. To se dá sehnat pouze jeden jediný den v roce a to na Zelený čtvrtek o Velikonocích.

Samozřejmě bych mohla v seznamu pokračovat téměř do nekonečna, ale pokud opravdu máte chuť na české pivo, není nic lepšího než nasednout do letadla, vlaku nebo autobusu a dorazit k nám do střední Evropy. Na zdraví! Nezapomeňte nám sdělit, které Vám nejvíc chutnalo.

[English]

You might also like: