Naučit se česky – mise nemožná?

Čeština má mnoho oblastí, které se můžou stát překážkou k dokonalosti a kde i rodilí mluvčí občas udělají pár chyb. Řeč je například o skloňování podstatných a přídavných jmen, kde vždy musíme uvážit, jaký pád ze 7 možných variant je ten pravý a podle jakého vzoru se dané slovo má skloňovat. Když máte na výběr 12 různých vzorů, může se stát,  že budete více rozpolceni než při vybírání zmrzliny. Raději se vyhnu rozebírání dalších úskalí češtiny jako je časování sloves, či pravopis, abych neudělala sama nějakou chybičku.
Flag_of_the_Czech_Republic.svg

Co je ale opravdu zajímavé na českém jazyce, je bezkonkurenčně abeceda. Ačkoliv jako základ máme obyčejnou latinku, během staletí se zde ustálily určité modifikace, které nenajdete v žádném jiném jazyce. Mezi nejvíce neobvyklé patří nepochybně , které zní jako motor u staré škodovky.

Jak jsem zmínila na začátku, Češi nemohou s jistotou vědět, jak mise s cílem naučit se češtinu je možná, či naopak nemožná. To byl důvod, proč jsem se vydala pátrat po informacích mezi osoby, které se rozhodli zdolat tento jazykový Mount Blanc. A našla jsem důkaz. Přesnĕ řečeno, důkazy. Na vlastní oči jsem spatřila cizince, které na mě promluvili plynulou češtinou, někdy trochu s chybami či přízvukem, ale plynule. Další dobrou zprávou je, že někteří z nich se češtinu nezačali učit dříve než po dvacítce. Tohle je zázrak! Minimálně v očích českého národa.

Nicméně je tady jedna podmínka, kterou podstoupili všichni ti, kteří se naučili pořádně česky. Je potřeba, aby chvíli pobyli v České republice, alespoň pár let a ideálně nahony daleko od všech ostatních jazyků, svého rodného obzvlášť. Vím, zní to trochu tvrdě, ale jak se říká – nic není zadarmo.

Závěr tedy je: Naučit se česky je možné – garantováno! Navíc na vyvolené čeká slibná odměna – budou centrem obdivu všech Čechů, kteří pořád věří, že pro naučení češtiny je nutné mít napřirozené schopnosti.

[English]

You might also like: