Obleč si nový ‘svět-měnící’ životní styl

Už jste si někdy pro sebe řekli ‘tohle je strašně bláznivý svět’? Když mluvím za sebe, řekla jsem si tuto větu vícekrát, než bych vůbec chtěla. Často, když narazíme na téma svět, si začneme stěžovat, reptáme na to a ono, šíříme mezi sebou různé informace o všudypřítomných katastrofách. Děláme to hlavně proto, abychom zdůraznili tu skutečnost, že nemáme rádi, jak tento svět funguje. Co s tím? Teď se na chvíli zastavte a představte si, že jste 11ti letý kluk, či holka a podívejte se na tuto scénu z filmu ‚Pošli to dál‘ and zeptejte se sami sebe na otázku: Co by si chtěl udělat, až (znova) vyrosteš?

Kde jde problém, tam musí být i řešení. Jestli nemáme rádi současný stav světového pořádku, pojďme to změnit. Někdo by mohl namítnout, že svět je tak velké a komplexní místo, že je velmi nepravděpodobné něco změnit na vlastní pěst. Právě proto si ještě musíme pozastavit nad tím, co to slovíčko svět vlastně znamená. Předpokládám, že nám tady nevadí louky plné kvítí, mohutné hory či životadárné řeky. Přiznejme barvu, ten ošklivý a nefér svět znaméná právě a pouze lidi a věci, které lidi stvořili. Otázka tedy nezní ‚jak můžeme změnit svět‘, ale ‚jak můžeme změnit sebe‘.

article
Chlapec v tom filmu přišel s nápadem. Ten nápad byl následující: člověk pomůže určitým třem lidem ve nějakých velkých věcech a to tak, jak by si oni nedokázali pomoci sami. Každý z těch tří lidí potom pomůže dalším třem lidem, tedy celkově devíti (viz schéma). Dále by se měl ten řetězec rozšiřoval, až by všichni lidé na světě byli v tomto smyslu propojeni.

Ten zádrhel je v tom, že náš život se spíše skládá z nepodstatných událostí, krátkých dialogů, malých kroků a krátkodobých aktivit. Někdy jen hledání dostatečného prostoru v našem nabitém diáři na pompéznější věci může trvat déle než ta samotná událost. Právě kvůli tomu je nejdůležitější prostě jít do akce, kdykoliv nás to napadne, i v těch nejmenších kouscích mozaiky tvořící náš život. Prostě si obléct tu myšlenku a nosit ji denně. Nazvala bych to životním stylem, svět-měnícím. A hlavně nepřestávat po splnění ‚úkolu‘ pomoci třem lidem, ale pokračovat bez jakéhokoli počítání. Jdete do toho? Já jo! Pojďme společně změnit svět, a to ode dneška!

[English]

You might also like: