Oblečte sváteční šaty a přijměte pozvání na tradiční českou svatbu!

Už jste někdy byli na tradiční české svatbě? Jedna z mých blízkých kamarádek se nedávno zasnoubila, a protože je cizinka a její přítel je Čech, požádala mě o radu ohledně našich svatebních zvyků. Samozřejmě, že ty nejstarší zvyky už se změnily či vymizely úplně, ale jsou i takové, které jsou stále velmi oblíbené. Proto přijměte mé pozvání na tradiční českou svatbu.

Jako na téměř každé svatbě, většina tradic se odehrává až po obřadu na svatební hostině. Tyto rituály slouží nejen k zajištění štěstí a plodnosti svazku, ale také mají ochránit pár před hádkami a problémy. Pojďme se tedy na některé z těchto zvyků podívat blíže.

1. Zatahování

Ihned po obřadu, při odchodu z kostela či svatební síně, natáhnou ženichovi přátele provaz ozdobený květinami a prázdnými lahvemi, aby mu zabránili v odchodu. Je propuštěn až poté co se vykoupí ze svých mladických hříchů. Následně je mu na krk nasazen koňský chomout jako symbol toho, že teď už je „v chomoutu“ neboli „pod čepcem“.

2. Rozbíjení talíře

Než je dvojici dovoleno vstoupit na svatební hostinu, musí prokázat svou schopnost spolu komunikovat. A tak je rozbit jeden talíř, protože střepy přinášejí štěstí, a mladý manželský pár je musí společnými silami zamést.

3. Pojídání polévky z jednoho talíře

Na hostině je tradičně podávána knedlíčková polévka. Novomanželé jsou zakryti jedním velkým ubrouskem a pojídají polévku z jednoho talíře s jednou lžící. Krmí jeden druhého. Tento zvyk stále patří mezi oblíbené stálice českých svateb a rozhodně slouží i k pobavení všech hostů.

4. Svatební koláčky

Samozřejmě ani na české svatbě nechybí svatební dort. Dalším zvykem ale je, přibližně dva až tři týdny před svatbou navštívit všechny hosty a známé a přinést jim svatební neboli zvací koláčky spolu se svatebním oznámením. Je naprosto vyloučeno, aby při jejich pečení pomáhala nevěsta, protože to nosí smůlu.

5. Únos nevěsty

Ke konci hostiny dojde ke zmizení nevěsty. Ta je unesena svými přáteli a společně se ukryjí v nedaleké hospůdce. Ženich se musí vydat svou mladou ženu hledat. Čím dříve ji najde, tím lépe pro něho, protože on je ten, který platí celou jejich útratu.

Co si myslíte o těchto tradicích? Už jste někdy byli na české svatbě nebo plánujete jít? Budete se snad vdávat/ženit? Podělte se s námi o své zkušenosti a tradice, které se dodržují ve Vaší zemi.

[English]

You might also like: