Prequely, remaky, sequely…kdo se v tom má vyznat

Poslední dobou se zdá, že zábavnímu průmyslu došly nápady. Stačí se podívat na seznam filmů připravovaných na příští a více méně i ten další rok. Sequel, prequel, remake nebo restart – ať už je budete nazývat jakkoliv – znamenají pouze jedno, a to nedostatek originálních nápadů. Opravdu onomu „kreativnímu“ průmyslu došly nápady? Ale kdepak, nenechte se zmást. Nápadů a nekonvenčních příběhů je stále dost, ale co chybí, je někdo dost odvážný na to, aby je převedl na filmový pás.

Hollywood se tedy vydal na cestu předělávek a pokračování již ověřených námětů. A tak vznikají prequely, sequely, remaky a rebooty k jakémukoliv byť málo úspěšnému filmu. Ale opravdu máte jasno v tom, co tato slova znamenají a jaký je vlastně mezi nimi rozdíl? Žádné strachy, pomoc je zde. Podívejme se tedy na všechny čtyři výrazy podrobně.

1. Remake
Remake znamená, že film dostal úplně novou vizáž. Jedná se o novou verzi příběhu, nový pohled na osudy postav. Například slavný film Sedm statečných je vlastně remakem japonského neméně slavného originálu Sedm Samurajů.

2. Reboot neboli restart
Reboot je vlastně jakási varianta remaku. Narozdíl od něj se ale netýká jediného filmu, ale rovnou celé filmové série. Některé aspekty původního příběhu jsou často pozměneny, aby se film stal aktuálnější. Příkladem velmi úspěšného restartu by mohla být série o Batmanovi znovu a velmi úspěšně zpracována Christopherem Nolanem. Brzy se navíc můžeme dočkat dalšího očekávaného rebootu, kdy na plátna kin příletí Muž z oceli – Superman.

3. Sequel
Sequel je v podstatě další epizoda, pokračování příběhu. Obvykle se všechny postavy vrací, ale není to pravidlem. Ačkoliv pokračování málo kdy dosáhnou kvalit originálu, existují i výjimky, které toto pravidlo tak říkajíc potvrzují. Jednou takovou by mohl být například film Temný rytíř.

4. Prequel
Hollywood si tak trochu vymyslel prequel, když už lidé začínali mít dost všech těch pokračování. Prequel je typ pokračování, které se odehrává časově před událostmi prvního filmu. Mohli bychom uvést celou řadu příkladů, ale prequel trilogie k Hvězdným válkám se přímo nabízí. Pak je tu ještě Kmotr II, který tak geniálně kombinuje sequel a prequel.

Tak co si myslíte o této nové Hollywoodské mánii? Rok 2013 má být rokem dalších pokračování, je v tom dlouhém seznamu nějaký film, na který se opravdu těšíte? Nebo jsou Vám všechny tyhle předělávky, pokračování a prequely zcela proti srsti? Podělte se o svůj názor v komentářích.

[English]

You might also like: