Slezsko. Region jídla a těžkého průmyslu

Slezsko je nejmenším regionem České Republiky. Nachází se na pohraničí s Polskem a Slovenskem.

Já jsem se v tomto regionu narodila a byla jsem vychovaná v daném prostředí s místími tradicemi, na které jsem pyšná. V průběhu cestování, člověk narazí na odlišné tradice.  Pro mě je vždycky zajímavé porovnávat nové, odlišné tradice s těmi ve kterých jsem vyrostla.

  1. Průmysl

Slezsko je jedno z hlavních průmyslových center a ´pyšní se´ nejhorším znečištěným vzduchem v celé České Republice. Jednou z hlavních průmyslových továren tohoto regionu jsou Třinecké Železárny, které se nachází v malebném městě Třinec a vyrábí více jak třetinu železa v České Republice. V okolí se nacházejí další továrny, které vyrábějí podobné produkty.  Na jednu stranu, je dobré, mít tyto továrny v okolí, protože nabízejí pracovní místa. Na druhou stranu, jak už bylo řečeno, zvyšují znečištění vzduchu a tím i zdravotní problémy pro občany žijící v tomto regionu.

intext 1

  1. Jídlo

Rozdílná jídla a kuchyně jsou vždycky vděčné téma. Česká kuchyně obecně, je slavná pro velmi chutné ale ne příliš dietní pokrmy. Převážně je tvořena z masa, knedlíků, brambor, smetanových polévek a omáček. A ještě když k tomu máte babičku, která zbožňuje pro vás vařit (jako ta moje), tak to není jednoduché si uhlídat štíhlou postavu.

Obecně se Slezané ´obávají´, že budou mít hlad nebo hůře, že nebudou mít dost jídla aby pohostili hosty. Toto je také jeden z důvodů, proč jsou spíže naplněné k prasknutí a hostitelé jsou připraveni, vždy hojně pohostit své hosty. Supermarkety jsou otevřené i o víkendu, protože co když vám dojdou okurky v neděli odpoledne, když za hodinu očekáváte návštěvu!? Dokonce i malé nedělní zastavení u přátel nebo rodiny, se nemůže obejít bez obložených chlebíčků, nějakého teplého pokrmu (polévka nebo maso s chlebem, brambory a samozřejmě s okurkami!), následovány kávou a zákuskem.

Je třeba nezapomínat, že tak jak jídlo, je také pití velmi oblíbené a konsumované v poměrně velké míře. Věděli jste, že Česká Republika je první na světě v konzumaci piva na osobu? Jak už bylo zmíněno, jednoduché nedělní návštěvy jsou doprovázeny pivy a nějakým tím tvrdším alkoholem. Převážně se zde pije vodka, rum nebo domácí pálenka. Pro něktěré lidi to může být přiliš velké sousto, ale pro nás, Slezany je to způsob jak vyjádřit naši pohostinnost. Na druhou stranu se nikdo neurazí (kromě vaší babičky), pokud nějaké to nabízené jídlo nebo panáka odmítnete. Jak zjistil můj francouzský kamarád, který mě přijel do Slezska navštívit. Po poměrně krátké návštěve u prarodičů, jsem já byla přejedená a můj kamarád opilý.

Ještě by stálo za zmínku, že tyto způsoby jídla, pití a pohostinnoti jsou mnohem ´horší´ na slezských svatbách. Slezská svatba může trvat až 3 dny! a obvykle začíná v sobotu dopoledne. Svatební hosté se shromáždí už v dopoledních hodinách na snídani, kde jsou přivítaní velkým panákem slivovice. Ti, kteří na to nejsou zvyklí, můžou být lehce přiopilí ještě před slavnostním obřadem v poledne. Takže se vůbec nestyďtě nabízeného panáka se slušností odmítnout.

intext 2

  1. JAZYK

Jak už jsem se zmínila, Slezsko leží na hranicích s Polskem a Slovenskem. Díky tomu tam také místní lidé hovoří vlastním dialektem. Tento dialekt se odlišuje v různých částech Slezska, ale já pocházím z Těšínského Slezska a náš místní dialekt má název: ´Po naszymu´. Je to mix češtiny, polštiny a němčiny. Je škoda, že někteří lidé z dnešní mladší generace už neumí dobře hovořit tímto dialektem, ale valná většina rozumí bez problémů, protože jejich prarodiče nebo rodiče tímto dialektem stále hovoří.

Je třeba si ´Po naszymu´nesplést s polštinou. Pro cizí ucho to může znít velmi podobně, ačkoliv Poláci žijící mimo tento region, budou mít velké problémy porozumět, nebo nebudou rozumět vůbec. To samé platí pro ostatní Čechy, kteří žijí v jiných částech republiky a nejsou obeznámení s tímto dialektem.

Jestliže umíte alespoň trochu německy, potom také najdete některá německá slovíčka v tomto dialektu. Tyto výrazy jsou často používané v Rakousku, hlavně ve Vídeňském dialektu. V minulosti, mnoho českých stavařů a zedníků žilo a pracovalo ve Vídni a to je taky jeden z důvodu, proč se tato slova dodnes používají v určitých dialektech.

Na příklad:

Česky Po naszymu Německy/Vídeňksý dialekt Polsky Anglicky
spíž špajska Speise spiżarnia pantry
Sako ancug Anzug garnitur suit
vlak cug Zug pociąg train
čišník kelner Kellner kelner waiter
žebřík drabina Leiter drabina ladder

 

Pokud plánujete navštívit Slezsko, tak neváhejte, nachází se tam spousta památek a krásná příroda okolních Beskyd. Také je možnost si udělat jednodenní výlet do Polska nebo Slovenska, jelikož se nacházejí velmi blízko. Chcete navštívit 3 země za jeden den? Toto není problém ve Slezsku.

banner_cz

[English]

You might also like: