Světlá strana internetu – č.2 Půjčkovač

Už tu máme prosinec a Vánoce jsou skoro za dveřmi. Což také znamená náročné nakupovaní vánočních dárků. Možná se vám to také stalo, že jste koupili Vánoční dárek, ať už rodině či blízkým, a ukázalo se, že to bylo naprosté mrhání penězi – nikdo tu věc nikdy nepoužil. Když si představíš, že v jiných částech světa jsou děti, které nedostanou jediný dárek, přijde to trochu scestné utrácet peníze za věci, které nakonec skončí ve sklepě.

Před pár lety, když jsem přemýšlela, co dalšího koupit mé milované rodině, mi úplně došly nápady. Opravdu jsem ale toužila dát více dárku, tak jsem vyřešila tuto situaci koupí několika živých kuřat pro jednu Africkou rodinu. Samozřejmě jsem to neudělala osobně, ale přes organizaci, které se postarala o doručení dárku dané rodině v nouzi. Moje rodina dostala hezkou Vánoční pohlednici vysvětlujicí, kam vlastně peníze šly. Přineslo jim to radost, a zároveň i inspiraci. Pro tento rok jsem našla něco dalšího, ještě o trochu cennějšího. Jmenuje se Kiva, expert na udržitelnou pomoc.

#2: Půjčkovač
800px-Bringing_families_together_(8516532223)
Kiva je webová stránka, která může pomoci lidi z celého světa úvěrem od 25 dolarů. Co to v praxi znamená a jak se to liší od různých charit či nadací? Zaprvé, není to dar, ale půjčka, tudíž svoje peníze dostaneš zpátky. Zadruhé, víš přesně, komu a na co peníze půjčuješ. Nejběžnější půjčky na této stránce jdou malým podnikalům, kteří potřebují investici, aby mohli rozšířit svoje podnikání, a tím zvýšit i jeho zisky. A zatřetí, když dostaneš své peníze zpátky, můžeš tyto peníze zpátky vybrat, anebo je použít na úvěr dalším lidem v síti Kiva. Obecně se tomuto systému říká mikrofinancování a poprvé s tím na svět přišel dr. Muhammad Yunus, který za tuto myslenku dostal Nobelovu cenu míru.

Jestli se ptáš, jak tohle můžete využít jako vánoční dárek, tady je odpověď. Kiva vytvořila speciální Kiva kartu, kterou můžete dát svým blízkým. Tato karta je vlastně účet, který je vytvořen na jejich jméno s určitým obnosem peněz, který záleží jenom na vás. Obdarový poté, co dostane svoji kartu, může půjčit dané peníze svým vybraným podnikatelům z celého světa.

Jak se vám tato myšlenka líbí? Jdete do toho? Doufám, že ano! Protože někdy 25 dolarů může něco změnit k lepšímu, a v tomto případě nejen jednou.

Pro více informací se podívejte na tohle skvělé video, které vysvětluje na jednom konkrétním případu, jak Kiva funguje v praxi! (video je pouze v angličtině)

První část série Světlá strana internetu si můžete přečíst zde: http://www.lexiophiles.com/cestina/svetla-strana-internetu-c-1-kostky-cukru

[English]

You might also like: