Trdelník není sprosté slovo

Zůstaneme ještě chvíli ve Vánoční náladě, co vy na to? Během mé krátké návštěvy v předvánočním Česku jsem si nemohla nevšimnout, že trdelník (spolu se svařákem) se stává nedílnou součástí Vánočních trhů.

Občas uslyšíte, že trdelník je česká specialita. Bohužel, není. Původ trdelníku je na Slovensku, v malém městě Skalici. Ale od Česka to není daleko 🙂 První zmínka o trdelníku je už z 18. století. Wow. Jestli vás to zaujalo, tady se dočtete o historii trdelníku víc (ve slovenštině).

Takže co je trdelník? Je to sladké pečivo, které vypadá jako obří kremrole. Ničím se neplní, ale obalují se v cukru, oříšcích, skořici nebo v čemkoliv.


A takhle se trdelník vyrábí:

Název “trdelník” pochází od slova “trdlo“, tedy tyčky, na kterou se klade těsto, aby se vytvořila roura. Trdlo v češtině také znamená tyč na stloukání másla, nebo také někoho hloupého. Řekli byste tak třeba dítěti, kdyby provedlo nějakou pitomost (ale ne nic vážného). Dřív znamenalo pravděpodobně slovo trdlo i paličku hmoždíře.

Trdelník je velmi populární i v Maďarsku, kde se jmenuje Kürtőskalács. Je velmi podobný i německému “Baumkuchen” nebo rakouskému “Prügelkrapfen”. Slovensko si dokonce nechalo zaregistrovat Skalický trdelník jako chráněné zeměpisné označení v EU.

Už jste ochutnali trdelník? A jak vám chutnal?[English]

You might also like: