Ty bláznivé české Vánoce

800px-Happy_new_year_06463Vánoce patří mezi nejčarovnější období v roce, které slavíme už po celá staletí. Během tohoto času si Češi udrželi mnoho různých tradic. Až když jsem se snažila je vysvětlit mým kamarádům z různých koutů světa, uvědomila jsem si, jak tyto tradice jsou vlastně hrozně zvláštní a trochu i bláznivé. Sestavila jsem tedy výběr těch nejlepších z nich.

a)      Vrazi kaprů

Na Štědrý večer Češi servírují smaženého kapra a bramborový salát. To ještě nezní nějak výjimečně. Ta nejzajímavější část přijde až, když narazíte na logistiku a celkovou přípravu. Jelikož skoro všichni chtějí na Vánoce kapra, všude v centru můžete najít velké kádě s živími kapry, které jsou od sebe vzdálené maximálně 500 metrů. Na těchto rybou-páchnoucích místech si můžete nejen kapra koupit, ale taky ho na požádání nechat zabít. Pokud ho snad chcete zabít sami, vezmete si ho domů a udržujete ho do Štědrého dne ve vodě, v českých domácností nejčastěji ve vaně.

b)      Rybí šupiny

Když už mluvíme o rybě, můžeme si připomenout další tradici, která má s rybou něco společného. Každý člen rodiny má během Štědrovečerní večeře rybí šupinu pod talířem. Podle tradice by tato šupina měla přinést bohatství a peníze. Pro možná co největší účinnost si můžete šupinu nechat a dát si jí do pěněženky.

c)       Třesení stromem

Tímto stomečkem se nemyslí Vánoční ozdobený stromeček, ale nějaký venku na zahradě. Podle tradice vyběhlo po večeři děvče na zahradu, zatřáslo stromkem a odkud se ozval první pes, odtud má slečně přijít ženich. Nemyslí se tím ten dotyčný dům, ale spíše směr.

d)      Zlaté prasátko

Tradice tvrdí, že když vydržíte na Štědrý den vydržet nejíst až do večera, uvidíte zlaté prasátko. Uvidění zlatého prasátka znamená hojnost a velkou úrodu v dalším roce. Těď ale, když už si skoro nikdo svoji úrodu doma nepěstuje, tato tradice pomalu upadá. Co se týče mě, tohle bylo v dětství mou nějvětší výzvou, ve které jsem nikdy nedokázala uspět.

Jestli jste jako já a nechce se vám čekat hladoví celý den, koukněte se na tuto oblíbenou českou reklamu a uvidíte zlaté prasátku už teď! Tímto vám přeji Veselé Vánoce a Šťastný nový rok všem!

[English]

You might also like: