Vánoce po česku

V každé zemi se slaví Vánoce trochu jinak. Tak se podíváme, jak se slaví Vánoce po česku. Hodně věcí je samozřejmě velmi podobných, ale narozdíl třeba od Velké Británie nebo Spojených států, dostáváme dárky už 24. večer. Nespravedlivé, co říkáte?

Ale začneme 24. ráno. 24. prosinec se jmenuje Štědrý den. Pro nás jsou tedy Vánoce spíše 24., než 25. nebo 26. prosince, jak je tomu v jiných zemích. Jedna z tradic velí, že je vánoční stromeček ozdoben 24. ráno. Většinou míváme živé stromky, ale je samozřejmě možné koupit si umělý. Koneckonců, tohle je století umělých hmot. Děti většinou do pokoje se stromečkem nesmí, až do chvíle, než zazvoní zvoneček a ohlásí tak příchod Ježíška s dárky. Zbytek dne je plný uklízení, vaření, balení dárků, pohádek v televizi a samozřejmě taky těšení se na Ježíška. Taky během dne nic nejíme (nebo aspoň ne moc), abychom večer viděli zlaté prasátko na zdi.

Tradiční vánoční večeře se skládá z rybí polévky, smaženého kapra s bramborovým salátem a cukroví. Maminky a babičky pečou cukroví během celého prosince a závodí, kdo má nejvíce druhů.

A pak, po večeři, je čas na dárky! Celá rodina se sejde u stromečku, kde se rozdávají a rozbalují dárky a zpívají se koledy. Potom jdou někteří, nejen křesťané, na Půlnoční mši do kostela. Můžete se na ni podívat i v televizi.

25. a 26. trávíme s širší rodinou, třeba prarodiči. Děti většinou dostávají dárky i u prarodičů.

A nezapomeňte, jeden ze zvyků říká, že kdo si dá rybí šupinu do peněženky, toho se budou následující rok držet peníze. Pokud vás to zaujalo, tady najdete víc zvyků spojených s Vánoci v Česku.


Jak se vaří kuba, tradiční české vánoční jídlo


A jak slavíte Vánoce vy? Má vaše rodina nějaké speciální tradice?


[English]

You might also like: