Velikonoce po česku – folklor a dobré jídlo

V České republice se jen 14 % lidí se hlásí k nějakému vyznání. Zelený čtvrtek i Velký pátek jsou normální pracovní dny – volno máme jenom na Červené pondělí. Pro většinu lidí jsou tedy Velikonoce jenom příjemným prodlouženým víkendem, kterému samozřejmě předchází supermarkety naplněné čokoládovými vejci a zajíčky.

Někteří lidé se snaží dodržovat lidové tradice, které většinou souvisí s tradičním jídlem. Na Zelený čtvrtek mnoho lidí vaří něco zeleného, většinou špenát. V restauracích se rozlévá speciální zelené pivo. Na Velký pátek se pečou tzv. jidáše – slané pečivo s kmínem. Na bílou sobotu se pečou mazance a beránky a na Velikonoční neděli se rodiny se schází ke společnému svátečnímu obědu. Červené pondělí patří folkloru. Malé holky a maminky barví vajíčka a žehlí mašle, malí kluci a tatínci hledají loňské mrskačky nebo si je znovu pletou z vrbových proutků. Celé dopoledne potom chodí navštěvovat své známé. Měli by říct krátkou básničku a symbolicky se mrskačkou dotknout sukní svých kamarádek. Za to by měli být odměněni malovaným vejcem a mašlí. Tuto tradici nicméně mnoho mladých děvčat ignoruje a předstírá, že nejsou doma. Důvod je nasnadě – tato tradice se často zvrhne. Místo symbolického mrskání vrbovými proutky jsem viděla i opravdovou řež vařečkou a místo mašlí a vajec se často rozlévá tvrdý alkohol.

Pokud chcete ochutnat české Velikonoce, upečte si mazanec:

1. Z balíčku droždí, lžíce cukru a čtvrt litru vlažného mléka připrav kvásek a nech ho v teple vzejít.

2. 50 g rozinek dej do misky a zalij je rumem. V míse smíchej půl kila polohrubé mouky, 100 g cukru, 1 balíček vanilkového cukru a špetku soli.

3. Do směsi vlij vzešlý kvásek, přidej 3 žloutky, rozinky máčené v rumu, 50 g sekaných mandlí, 50 g nakrájených ořechů a nakonec i 150 g rozpuštěného másla.

4. Těsto důkladně zpracuj, popraš moukou, přikryj a nech kynout asi dvě hodiny na teplém místě. Utvoř dva bochánky, přesuň ho na plech vyložený pečicím papírem a nech znovu nakynout.

5. Předehřej troubu na 200 °C, vytvoř na bochácích nožem klasický kříž, pomaž je vejcem a dej péct. Po deseti minutách zmírni teplotu na 150–160 °C. Ke konci pečení přikryj mazanec alobalem – své dílo tak ochráníš před připálením.

6. Před dopečením píchni do středu mazance špejlí. Pokud se na ni těsto nelepí, je hotový. Upečený mazanec ihned potři rozpuštěným tukem.

7. Před podáváním ho na míse ještě můžete poprášit moučkovým cukrem. Jí se obvykle krájený na plátky.

Zdroje:

10.4.2012: http://notes2.czso.cz/

10.4.2012: http://www.apetitonline.cz/

[English]

You might also like: