Wahlheimat: adoptovaný domov

Po Vánocích jsem pořád trochu melancholická a stýská se mi po domově, tak proč se nedržet téhle nálady 🙂 Příště napíšu něco vtipného, slibuju.

Před pár týdny jsem v jednom obchodě se suvenýry tady v Hamburku viděla (a samozřejmě okamžitě koupila) úžasný přívěšek na klíče. A co že je na něm tak speciálního? Vlastě na první pohled nic. Je to normální, trochu tenší kovový kroužek s plastovou cedulkou. Zamilovala jsem se do slova, které je na té cedulce napsáno. Jedno jednoduché, ale krásné slovo: wahlheimat. Lepší přívěšek bych si na klíče ke svému novému domovu nemohla přát.

Pořád si říkáte, co “Wahlheimat” znamená? Tak se na to slovo podíváme pořádně. Je to německé slovo, které vzniklo složením dvou slov “Wahl” and “Heimat“. “Wahl” znamená volbu, výběr a Heimat? Wikipedia tvrdí, že neexistuje jednoduchý překlad do angličtiny. Do češtiny naštěstí ano: domov. Krásné slovo, které přesně vystihuje podstatu. Co se vám vybaví, když se řekne domov? Mně jakékoliv místo, kde se cítím vítaná a v klidu.

Asi máme být k domovu připoutaní tím, že se tam narodíme, vyrůstáme, máme kamarády, vzpomínky a zážitky…ale je to vážně potřeba? Je možné mít víc než jeden domov? No, já mám zatím čtyři a vyrůstala jsem jen v jednom z nich. To nezní tak špatně vzhledem k tomu, že plánuju mít ještě čtyři pět dalších než mi bude třicet. Ale další kroužky na klíče už si kupovat nebudu 🙂


A kolik domovů máte vy? A jaké místo (vážně, můžete si vyberat jakékoliv) byste si zvolili, aby bylo vaším “Wahlheimat”? Napište nám do komentářů.[English]

You might also like: