Zatančíme si polku?

Zatímco Argentinci mají tango a Brazilci sambu, my Češi máme polku. Vznik tohoto tradičního tance se datuje do 19. století. Velice rychle se stal velmi populárním a rozšířil se tak po celém světě. Jeho modifikované verze lze nalézt téměř všude ve Spojených státech, Skandinávii, Velké Británii ale i v Mexiku. Polka patří k Čechům stejně jako naše láska k pivu, dobrému jídlu a hudbě. Pojďme se o polce dozvědět více a vy pak můžete ohromit všechny své české přátele.

Polka je párový kolový tanec. Je to tanec dost rychlý a hlavně zábavný. Legenda říká, že to byla jedna česká dívka jménem Anna Slezáková, která polku vymyslela jedno nudné nedělní odpoledne. Přestože tento příběh je pěkný pro turisty, skutečná pravda je asi trochu méně zajímavá. Původ jména polka bude podle některých jazykovědců v českém slově půlka, odkazujíc tak na typické tempo a půlkrok, jenž jsou tomuto tanci vlastní.

19. století to byla doba národního obrození a polka tak symbolizuje vše, co je opravdu české. Od té doby si získala status národního tance. Přijedete-li v současné době na jakoukoliv místní zábavu, je téměř jisté, že polka se bude hrát hned několikrát a lidé všech věkových kategorií budou poskakovat po parketu a náramně si to užívat.

Co rozhodně uslyšíte bude slavná melodie Škoda lásky neboli “Beer Barrel Polka” či “Rosamunde” jak je známá po celém světě. Jedná se o velmi nakažlivou melodii, která byla složena českým hudebníkem Jaromírem Vejvodou a její verze existují téměř ve všech světových jazycích. Podělte se s námi, které znáte vy.

Ale hlavním důvodem, proč Češi milují polku je to, že je to zábava. Proto nechte chmury doma a nazujte své taneční boty. Nemusíte zvládat perfektně techniku, hlavní je abyste si to užili! Navíc polka opravdu není těžká. Nezapomeňte se s námi podělit o své komentáře a zážitky. Chcete se naučit polku nebo nějaký jiný tanec? Jaký je váš národní tanec?

[English]

You might also like: