3 najpiękniejsze miejsca na Polskim wybrzeżu

 

Polska – średniej wielkości kraj położony w Europie Środkowej wciąż raczej rzadko przyciąga turystów, a zwłaszcza latem. Nawet sami Polacy wolą pojechać na wakacje do Chorwacji czy Bułgarii, gdzie temperatury są wyższe, a koszty życia mniejsze. Często jednak “cudze chwalą, a swojego nie znają”, bo mało kto wie, że Polska ma niemal 500 kilometrów granicy morskiej z Morzem Bałtyckim, a w tym również przepiękny półwysep, a nawet kilka wysp! Dlatego właśnie dzisiaj opowiem o najpiękniejszych i najciekawszych nadmorskich terenach Polski.

PL_Top 3 beautiful places at the Polish seaside_intext1

Gdańsk, Sopot i Gdynia

Aż do 2007 roku Trójmiasto było jedynie nazwą potoczną, dziś jednak oficjalnie określa aglomerację miejską składającą się z trzech miast: Gdańska, Gdyni i Sopotu. Poprzez pełne statków stocznie w Gdyni oraz urokliwą starówkę Gdańska docieramy do piaszczystej plaży w Sopocie, gdzie znajduje się najdłuższe w Europie molo o drewnianej konstrukcji, które przedziela czterokilometrową plażę dokładnie na pół. Choć niestety, jego budowa przyczyniła się do zakłócenia naturalnego ruchu piasków, w związku z czym powstały wydmy, ograniczając szerokość plaży aż do 15 metrów, to sopocka plaża nie straciła na uroku. Gdy już znudzi się nam opalanie, w Trójmieście, liczącym łącznie prawie 800 tysięcy mieszkańców, z pewnością nie zabraknie nam wieczornych atrakcji. Dyskoteki, bary i kluby są otwarte całą noc!

PL_Top 3 beautiful places at the Polish seaside_intext2

Półwysep Helski

Jadąc wdłuż wybrzeża w kierunku północnym od Trójmiasta mijamy wiele różnych bardziej lub mniej ciekawych plaż, a między innymi Babie Doły, Rewa, Puck… i tak docieramy do Mierzei Helskiej nazywanej równiez Półwyspem Helskim. Z lotu ptaka, ukształtowany przez prądy morskie półwysep przypomina kosę. W rzeczywistości jest on 35 kilometrową zalesioną wydmą, posiadającą sieć dróg oraz nawet przedwojenną kolej, wiodącą aż na sam czubek półwyspu, gdzie znajduje się miasto Hel. Miasto liczy zaledwie 4 tysiące mieszkańców, ale na atrakcje nie ma tam co narzekać. Na piaszczystej plaży panuje spokój i czystość, a wieczorem można udać się do jednej z nadmorskich restauracji, by zjeść świeżo złowioną rybę. Pamiętajmy tylko, żeby ubrać się właściwie, bo temperatura na półwyspie jest zawsze kilka stopni niższa i wieje tam zimny bałtycki wiatr.

PL_Top 3 beautiful places at the Polish seaside_intext3

Wolin i Uznam

Mało kto zdaje sobie sprawę, że Polska posiada w ogóle jakieś wyspy. Jest ich kilka, a najważniejsze z nich to Wolin i Uznam na granicy polsko-niemieckiej. Plaża na wyspach ma długość 10 kilometrów (4 kilometry na wyspie Uznam, 6 kilometrów na wyspie Wolin). Dokładnie między nimi znajduje się miasto portowe – Świnoujście. Latem można wykąpać się też w malowniczej Zatoce Pomorskiej u ujścia rzeki Świny, a z jednej wyspy na drugą można przedostać się bezpłatnym promem. Wieczorem warto przejść się nadmorską promenadą, obejrzeć zabytkową latarnię morską i zajrzeć do starego fortu miasta, w którym mieści się Muzeum Obrony Wybrzeża.

 

banner_pl

[English]

 

You might also like:

1 thought on “3 najpiękniejsze miejsca na Polskim wybrzeżu”

Comments are closed.