5 rzeczy, których nie wiesz o Polsce

Każdy wie, że w Polsce można wykąpać się w Bałtyku (brrr!) lub powspinać się w Sudetach (uff!), a weekend majowy spędzić na uroczych Mazurach. Chodzą też słuchy, że w każdym domu produkuje się lokalną wódkę, a Pan Młody zawsze zasypia pod stołem na własnym (4-dniowym) weselu. No i skoro tyle pijemy, to jak w ogóle możemy wymawiać, te wszystkie skrzypiące i szepczące dźwięki? Co jeszcze mamy zaoferowania? Czego jeszcze o Polsce nie wiecie? Myślę, że niejednym podpunktem uda mi się was zadziwić.

1. Językowe łamańce – język polski jest jednym z najtrudniejszych w Europie. Przypadki, czasy i końcówki dają się we znaki każdemu, który próbuje się tego języka nauczyć. Ale do rzeczy! Jeśli będziecie kiedyś w Polsce na wakacjach (i umiecie już co nieco) poczytajcie nazwy miejscowości. Najdłuższą nazwą jaką znajdziecie jest Siemieniakowszczyzna, ale mamy w zanadrzu też inne: Szymankowszczyzna, Wierzchosławiczki czy Jazgarzewszczyzna. Potraficie to wymówić? Niektóre nazwy są też bardzo śmieszne, jak na przykład: Zła Wieś Wielka czy Morzeszczyn.

intext 1

2. Chcesz się ostrzyc? – przyjedź do Osinowa Dolnego, położonego dokładnie na granicy polsko-niemieckiej. W maleńkiej miejscowości mieszka niewiele ponad 180 osób i, co nikogo specjalnie nie dziwi, wszyscy żyją tam z… Niemców, którzy przyjeżdżają na weekendowe zakupy i szybką poprawę wyglądu. Dlatego właśnie w tej miejscowości na jeden salon fryzjerski przypada 6 osób.

3. Wulkany – Islandia? Japonia? A może Indonezja? Nie! Czy wiedzieliście, że wulkany też znajdują się w Polsce? Jeśli chcecie je zobaczyć, pojedźcie w Góry Kaczawskie na Dolnym Śląsku. W polskiej krainie wygasłych wulkanów skały wulkaniczne uformowały się około pół miliarda lat temu, co czyni je jednymi z najstarszych na świecie.

intext2

4. Śląski Wersal – Niegdyś Polska należała do najbardziej wpływowych krajów w Europie. Po połączeniu z Litwą, w XVI wieku zajmowała aż 990 tys. km2. Królowie i książęta musieli więc gdzieś przebywać, a bogaty kraj miał w tych czasach wiele do zaoferowania. Dlatego obecnie w Polsce można zwiedzić aż 420 zamków, z czego bez wątpienia najpiękniejszym jest tzw. Śląski Wersal w Pszczynie położonej na południu kraju.

5. Pociąg ze złotem – legenda głosi, że w między 1944 a 1945 rokiem z Niemiec do Wałbrzycha miał wyjechać niemiecki pociąg, ponoć zawierający złoto i kosztowności, które naziści chcieli zabezpieczyć przed najazdem Armii Czerwonej. Do celu pociąg nigdy nie dotarł i do tej pory nie wiadomo co się z nim stało. Pogłoski mówią, że prawdopodobnie został on ukryty w polskich górach, w okolicach Gór Sowich. Całkiem niedawno polskie media szumiały o dwóch mężczyznach, twierdzących, że wiedzą gdzie znajduje się ta drogocenna zguba. Jednak nic nie zostało do tej pory odkryte. To jak? Poszukiwacze skarbów do dzieła!

intext 3

 

banner_pl

[English]

You might also like: