Czy (u)wierzysz?

[English]

„Spod jakiego znaku jesteś?” – to pytanie możesz usłyszeć już po 5-minutowej rozmowie z Włochami. Co ciekawe, powszechnie zainteresowanie znakami zodiaku jest popularne tak wśród dziewczyn (co wydaje się normalne), jak i wśród włoskich mężczyzn. Osobiście nie spotkałam żadnego Polaka, który by otwarcie wykazywał zainteresowanie horoskopami.

Nie oznacza to, oczywiście, że my, Polacy, wierzymy tylko w to, co jest bezpośrednio związane z katolicyzmem (czy też z jakąkolwiek inną religią wyznawaną w Polsce). Jakie są wierzenia w drugim najbardziej religijnym kraju w całej Europie? Oprócz horoskopów, które można znaleźć w każdym magazynie i na każdym portalu internetowym, mamy jeszcze tradycyjne wierzenia. Sięgają czasów średniowiecza, zanim kraj Mieszka przyjął w 966 roku chrzest od naszych czeskich sąsiadów.

29 listopada możemy na jeden dzień całkowicie poddać się magicznym urokom. W dniu św. Andrzeja mamy szansę dowiedzieć się, kim jest nasz przyszły mąż bądź żona. Powszechne jest wróżenie podczas domowych imprez, a do najpopularniejszych, bo znanych w całym kraju wróżb, należy lanie z wosku przez dziurkę od klucza. Z kształtu, jaki przybiorą krople wosku, można wyczytać przyszłość.

Większość ludowych wierzeń ma pogańskie korzenie, nawet jeśli jest to dzień jednego z katolickich świętych. Oczywiście wierzenia są najbardziej popularne na wsi i wśród dzieci. Pamiętam, kiedy obchodziliśmy 21 marca, pierwszy dzień wiosny, w moim przedszkolu. Świętowaliśmy odejście zimy topiąc Marzannę. Zrobioną ze słomy kukłę, z patykami w miejscu rąk, ubraliśmy w szmatki i materiały. Później całe przedszkole pomaszerowało nad rzekę, gdzie podpaloną Marzannę wrzuciliśmy do rzeki. Było to dla mnie niezapomniane doświadczenie, zwłaszcza, że, jako 5-latka, byłam pewna, iż kukła, przepływając przez różna miasta i wsie, wpadnie w końcu do Bałtyku, a wtedy wiosna przyjdzie naprawdę.

Istnieje wiele różnych zwyczajów, które stają się częścią polskiej tradycji. Nawet będąc ciągle zajęci pracą, studiami i codziennymi problemami, może powinniśmy czasami się na chwilę zatrzymać? Spojrzeć w gwiazdy i znaleźć swój horoskop na niebie. Tak jak starożytni Rzymianie tysiące lat temu, zastanowić się nad własną przyszłością.

You might also like: