Ile znasz rodzajów pierogów?

Pierogi to tradycyjna potrawa nie tylko kuchni polskiej, ale też litewskiej (kołduny), gruzińskiej (chinkali), rosyjskiej (pielmieni) oraz ukraińskiej (wareniki). Pewnie znacie też włoskie ravioli lub tortellini, ale czy wiecie, że pierogi są też całkiem popularne w Chinach i Japonii? Noszą tam nazwę wonton, guo tie lub jiaozi i często zamiast tradycyjnego farszu zawierają owoce morza.

Ponieważ, nie tyle potrawę, co polskie słowo pierogi zna niemal każdy obcokrajowiec, dzisiaj opowiem wam o różnych rodzajach tych smakołyków.

  1. Pierogi z mięsem – w standardowym wydaniu w Polsce występują z gotowanym farszem mieszanym wołowo-wieprzowym z dodatkiem cebulki. Co ciekawe, ich odpowiedniki w kuchni rosyjskiej – pielmieni, a w kuchni litewskiej – kołduny zawsze są wypełnione farszem surowym.
  2. Pierogi z kapustą i grzybami – to wersja świąteczna, ponieważ w Wigilię Bożego Narodzenia według religii chrześcijańskiej nie wolno jeść mięsa. Najczęściej są podawane do czerwonego barszczu, dlatego zupa ta często nazywana jest barszczem z uszkami.

EnPo_How many kinds of pierogi do you know_intext1

  1. Pierogi z twarogiem – lub, z serem, jak mówi się w niektórych regionach Polski. Zazwyczaj podawane są na słodko, ze śmietaną lub cukrem, a nawet z owocową konfiturą. W takim wydaniu stanowią perfekcyjny słodki deser.
  2. Pierogi z owocami – pozostawiają szerokie pole do manewru, można je bowiem napełnić owocami sezonowymi, takimi jak truskawki, śliwki czy wiśnie. Bardzo popularne są też pierogi z jagodami (borówką, maliną, czarnym bzem).
  3. Pierogi z ziemniakami – wypełnione są delikatnym ziemniaczanym kremem puree, który może, choć nie musi być wymieszany z twarogiem. Maja idealny smak, gdy zaraz po ugotowaniu podsmaży się je na patelni wraz z drobno posiekaną cebulką.

EnPo_How many kinds of pierogi do you know_intext2

  1. Pierogi z kaszą gryczaną – choć na liście tradycyjnych polskich potraw znalazły się dopiero w 2007 roku, bardzo popularne są na Kaszubach. Przepisów na ich sporządzenie jest wiele. Występują wersje z samą kaszą gryczaną bądź z kaszą i cebulą, którą najlepiej podsmażyć na smalcu.
  2. Pierogi z soczewicą – rozpowszechnione są zwłaszcza we wschodniej Polsce. Ze względu na ich wegetariański charakter coraz częściej pojawiają się na świątecznych stołach. W nowoczesnej wersji farsz może zawierać zieloną soczewicę, cebulkę, czosnek i słodką paprykę.
  3. Pierogi z miętą – te pierogi wywodzą się z lokalnej kuchni wschodniej Lubelszczyzny, a ich główny skład nie różni się zbytnio od popularnych pierogów z serem i ziemniakami. Świeżą bądź suszoną miętę można dodać do nadzienia lub po prostu podać na talerzu.

Got them all filled and crimped, ready to boil.

Mam nadzieję, że wystarczająco rozbudziłam wasze kubki smakowe i już macie ochotę wybrać się do Polski, by spróbować wszystkich tych pyszności. I nie bójcie się jest ich o wiele wiele więcej. Niektóre polskie pierogarnie oferują nawet ponad 100 różnych rodzajów pierogów!

Jeśli przygotujecie je w domu, nie zapomnijcie ich ugotować przed podaniem. Wystarczy 5 minut w gotującej się wodzie. Smacznego!

banner_pl

[English]

You might also like:

1 thought on “Ile znasz rodzajów pierogów?”

Comments are closed.