Jak będzie wyglądał twój przyszły mąż? – magia Andrzejek

Andrzejki to bardzo stary polski zwyczaj odprawiania wróżb obchodzony w nocy z 29 na 30 listopada. Ta noc to również ostatnia okazja do urządzania hucznych zabaw przed rozpoczynającym się adwentem. Nazwa Andrzejki pochodzi od Św. Andrzeja – patrona narodów słowiańskich. Niegdyś wróżby andrzejkowe przeznaczone były tylko dla dziewcząt, chłopcy mieli inne święto – Katarzynki. Początkowo wróżono tylko w czterech ścianach, indywidualnie pytając o przyszłość. Dopiero potem zwyczaj zyskał na popularności i zaczęto go praktykować w grupach złożonych zarówno z kobiet, jak i z mężczyzn.

Przez ucho od klucza

To chyba najbardziej popularna wróżba andrzejkowa. Polega ona na przelewaniu gorącego wosku świecy przez ucho od klucza do garnka z zimną wodą. Powstałe z zastygłej masy figurki interpretuje się spoglądając na rzucany przez nie cień. W ten sposób dziewczyny próbują odgadnąć jak będzie wyglądał ich przyszły ukochany. Brymi skomplikowanie? Obejrzycie film poniżej!

But po bucie

Do wykonania tej wróżby niezamężne kobiety muszą zebrać się w większej grupie. Ustawiamy (tylko lewe!) buty jeden za drugim w kierunku drzwi. Dziewczyna, której but pierwszy przekroczy próg pierwsza wyjdzie za mąż.

Prosto w serce

Uczestnicy zabawy piszą swoje imiona na dwóch kartkach – na jednej dziewczyny, na drugiej chłopcy. Obie kartki odwraca się. Można dodatkowo uczestnikom zawiązać oczy. Potem, kolejno dziewczyny i chłopcy przekłuwają kartkę szpilką, aby dowiedzieć się z kim wkrótce staną na ślubnym kobiercu. Jeśli uczestnik trafi w puste miejsce – czeka go samotność.

EnPl_How your future husband will look like–The magic of St. Andrew’s night_intext

Po skórce od jabłka

Najprostsza do wykonania wróżba wymaga jedynie jabłka i noża do obierania (żadnej obieraczki!). Dziewczyna musi obrać jabłko tak, aby jak najdłużej nie odrywać noża od owocu. Gdy skórka zostanie przecięta, „obierek” rzucamy za siebie i próbujemy odgadnąć pierwszą literę imienia ukochanego.

A co z tymi psami?

Psy w istocie odgrywały w Andrzejki znaczącą rolę. Młode dziewczyny w nocy nasłuchiwały, z której strony zaszczeka pies, stamtąd bowiem przybędzie ukochany. Psy miały też, można powiedzieć, swojego rodzaju święto. Często dziewczyny piekły przepyszne, aromatyczne ciasta, z których kawałki dawano psu. Dziewczyna, której ciasto pies zjadł jako pierwsze, może już gotować się do ślubu.

banner_pl

[English]

You might also like: