Jak przeżyć polskie wesele

PL_Wedding_intext1Każdy Polak doskonale wie czego można się spodziewać na tradycyjnym polskim weselu. Jeśli jednak jesteś obcokrajowcem i właśnie dostałeś zaproszenie na polski ślub – strzeż się! Aby nie popełnić zbędnej gafy i nie zasnąć pod stołem opowiem o weselnych tradycjach i o tym, jak przeżyć do samego końca i wyjść z wesela z twarzą.

Po pierwsze, zwróć uwagę czy w ogóle zostałeś zaproszony. Całkiem często zdarza się, że zostaliśmy zaproszeni jedynie na sam ślub – ceremonię w kościele, a nie na zabawę weselną! Więc, zanim kupisz nową sukienkę czy garnitur upewnij się, że na zaproszeniu widnieje słowo “wesele“, a nie tylko “ślub“. A gdy już będziesz pewny, wystrój się jak tylko możesz i koniecznie idź do fryzjera! Bo chociaż na Zachodzie raczej nie jest to przyjęte, w Polsce lepiej nie sprawiać wrażenia biednego krewnego. Nie możesz jednak wyglądać lepiej niż Nowożeńcy! Kobietom nie wolno zakładać białych sukienek, a mężczyznom – czarnych garniturów.

Ślub tradycyjnie rozpoczyna się w kościele, potem goście udają się do specjalnie przygotowanej sali w restauracji lub w domu, gdzie czeka ich nie lada wyzwanie. Parę Młodą częstuje się chlebem i solą. Chleb od dawna jest podstawą pożywienia oraz według europejskich wierzeń posiada właściwości życiodajne, ochronne a nawet magiczne, natomiast sól reprezentuje wierność małżeńską. Młodzi wznoszą również pierwszy toast, a puste kieliszki po szampanie rzucają za ramię. Jeśli rozbiją się oba – parę czeka szczęsliwe i dostatnie życie.

Narody słowiańskie słyną z tego, że lubią się bawić, a bawią się hucznie, długo i rzecz jasna przy odpowiednich ilościach jedzenia i trunków. Całonocna zabawa przewiduje zatem kilka dań obiadowych, kilka rodzajów zup i sałatek, przeróżne przystawki oraz ciasta, no i oczywiście alkohol – mnóstwo alkoholu. Przy czym, wódkę piją wszyscy – młodzi, starzy, kobiety i mężczyźni. Co ciekawe, na każdym weselu jest wcześniej wyznaczona osoba, która przechadza się między stołami i nalewa wódkę do kieliszków. Uważaj, bo twój kieliszek nigdy nie będzie stał pusty!

PL_Wedding_intext2

Kolejnym nieodłącznym elementem polskiego wesela są gry i zabawy. Najczęściej odbywają się one o północy, kiedy wszyscy goście są już w wystarczająco dobrym nastroju. “Oczepiny” zaczynają się, gdy Panna Młoda rzuca za siebie bukiet weselny. Dziewczyna, która go złapie – pierwsza stanie na ślubnym kobiercu. Podobnie jest z mężczyznami, gdy Pan Młody rzuca w tłum kawalerów swoją muszkę lub krawat. Potem rozpoczynają się przeróżne konkurencje – bieganie wokół krzeseł, przedziwne akrobacje, rozpoznawanie swoich partnerów przy zawiązanych oczach… nie zdziw się nawet wtedy, gdy przyjdzie Ci paradować przed gośćmi w samej bieliźnie.

Zabawy trwają do białego rana, do rana je się tłuste potrawy oraz pije litry wódki, ale to nie wszystko. Następnego dnia są przecież “Poprawiny“, a na nich znów jedzenie, alkohol i zabawa. Więc, zanim przyjmiesz zaproszenie, przygotuj się, że tradycyjne polskie wesele potrafi trwać nawet 4 dni!

banner_pl

[English]

You might also like:

1 thought on “Jak przeżyć polskie wesele”

Comments are closed.