Języki w Europie – ciekawostki

Język maltański jest jedynym urzędowym językiem semickim w Unii Europejskiej i zarazem jedynym językiem semickim, który posługuje się alfabetem łacińskim w standardowej formie. Angielskie słowa stanowią aż 20% słownictwa tego języka. Językiem tym posługuje się obecnie około 350 tys. ludzi, co czyni go najmniej licznym pod względem liczby użytkowników urzędowym językiem Unii.

Chociaż na przestrzeni dziejów żadnemu językowi nie udało się zdominować całego kontynentu europejskiego, status lingua franca na znaczącym jego obszarze otrzymało kilka różnych języków. Język polski dominował od XVI do XVIII wieku ze względu na polityczne, kulturalne i naukowe wpływy Królestwa Polskiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego.

Język rumuński jest językiem urzędowym w Prowincji Autonomicznej Wojwodinie znajdującej się w północnej części Serbii. Wojwodina ma 2 miliony mieszkańców, co stanowi 27% całkowitej ludności Serbii. Inne języki urzędowe w tej prowincji to: serbski, węgierski, słowacki, chorwacki i rusiński.

Graubünden (pol. Gryzonia), największy szwajcarski kanton na południowym wschodzie kraju, ma trzy języki urzędowe: niemiecki, retoromański i włoski. Język retoromański (zwany również romansz) pięć grup dialektów: Sursilvan, Sutsilvan, Surmiran, Putèr i Vallader. Zestandaryzowana wersja szwajcarskiego języka retoromańskiego, tzw. Rumantsch grischun powstała dopiero w 1982 roku. Romansz jest blisko „spokrewniony” z językiem francuskim, prowansalskim i lombardzkim.

Język macedoński należy do grupy wschodniej języków południowosłowiańskich. Język ten ma wiele wspólnych cech z językiem bułgarskim, co sprawia, że użytkownicy tych języków są w stanie się wzajemnie zrozumieć. Do zapisu języka macedońskiego służy alfabet oparty na cyrylicy.

[English]

You might also like: