Językowe postanowienia noworoczne – trzy kroki do sukcesu

Nowy rok 2013 trwa dopiero od 8 dni więc mamy jeszcze 357 dni na realizację naszych postanowień noworocznych, tych mniejszych i tych całkiem dużych. Czyż nie jest to wspaniała wizja?

Czy wśród Waszych postanowień noworocznych były jakieś dotyczące nauki języków obcych?

Wielu ludzi umieszcza punkty takie jak: „nauczyć się nowego języka” lub „odświeżyć znajomość hiszpańskiego” (lub jakiegokolwiek innego języka) na swoich listach postanowień. Jednak, mam wrażenie (a właściwie wiem z autopsji), że takie ujmowanie postanowień sprzyja odkładaniu ich w nieskończoność.

Dlatego opracowałam plan jak przeobrazić niejasno sformułowane postanowienia w konkretne, łatwiejsze do zrealizowania punkty:

1. Ścisły harmonogram
Największą zaletą bycia samoukiem jest możliwość elastycznego planowania czasu. Jednocześnie jest to największa pułapka takiego systemu, ponieważ elastyczne planowanie często równa się odkładaniu nauki z dnia na dzień. Dlatego ustal ze sobą swój harmonogram nauki języka – niezależnie od tego czy przeznaczysz na naukę 5 czy 30 minut dziennie, czy co drugi dzień – liczy się konsekwencja i fakt czy NAPRAWDĘ siądziesz w ustalonym czasie do nauki.

2. Zanurz się w języku
Postaraj otaczać się ze wszystkich stron językiem, którego się uczysz: słuchaj muzyki w tym, języku, oglądaj filmy/seriale w tym języku lub z napisami w tym języku, poprzyklejaj na przedmioty codziennego użytku karteczki z ich nazwami w tym języku, czytaj wiadomości/czasopisma/książki w języku, którego się uczysz. Słowem: wykorzystuj każdą wolną chwilę na zanurzenie w języku, nawet jeśli będzie to zanurzenie podświadome, w tle.

3. Znajdź okazje do używania języka
Prawdziwa radość z nauki języków tkwi w możliwości użycia ich w prawdziwym życiu. Postaraj się więc znaleźć okazje do używania „twojego” języka. Najlepszym pomysłem zawsze jest wyjazd do kraju, którego języka się uczysz – na wakacje lub jeszcze lepiej na dłużej. Niestety nie każdy może sobie na to z różnych przyczyn pozwolić. W takim przypadku na szczęście mamy w dzisiejszych czasach internet i nie musimy wychodzić z domu aby używać obcego języka. Przez internet możesz rozmawiać z przyjaciółmi, którzy biegle władają językiem, którego się uczysz, a jeśli nie masz znajomych z zagranicy, możesz ich także przez internet znaleźć. Możesz również udzielać się na forach, brać udział w dyskusjach i komentować wiadomości, używając przy tym codziennego języka.

Mam nadzieję, że ten artykuł będzie dla Was inspiracją do porzucenia niejasnych postanowień i zabrania się do konkretnej pracy. Powodzenia! A jeśli macie jakieś własne rady i sugestie, jak skutecznie uczyć się języków, podzielcie się nimi z nami w komentarzach!

[English]

You might also like: