Kto szpieguje Świętego Mikołaja

Jaki kraj taki… Mikołaj, ale o tym już pisaliśmy – The bare chested Santa. Tym razem będzie o jego pomocnikach.

Śnieżynka

W Rosji razem z Dziadkiem Mrozem prezenty rozdaje Śnieżynka. Czasem przedstawiana jest jako mała słodka dziewczynka, czasem jako dorosła piękna kobieta, dlatego nikt tak na prawdę nie wie czy jest wnuczką, córką, a może żoną Dziadka Mroza. Według rosyjskiego folkloru Śnieżynka została podarowana przez Boga staremu małżeństwu, które nie mogło mieć dzieci. Zrodziła się ona ze śniegu, stąd właśnie jej imię.

EnPl_Who’s spying on Santa_intext1

Czarny Piotruś

Według niderlandzkiej tradycji to nie Mikołaj, a jego pomocnik wdrapuje się na dachy i wchodzi przez kominy do domów, by tam rozdać dzieciom prezenty. Być może stąd właśnie ciemna umorusana sadzą twarz, choć jeszcze do połowy ubiegłego stulecia mówiło się, że Czarny Piotruś jest etiopskim niewolnikiem, któremu Sinterklaas podarował wolność. Choć śmieje się i tańczy na holenderskich ulicach, ze względu na kolor skóry, Czarny Piotruś do tej pory pozostaje postacią wzbudzającą sporo kontrowersji.

EnPl_Who’s spying on Santa_intext2

Elfy

Trochę inne, niż te, które znamy z Władcy Pierścieni, choć również ze spiczastymi uszami, pomagają Mikołajowi w marzeniach wielu europejskich dzieci, w tym także polskich. W różnych krajach i kulturach istnieje ich tak wiele, jak kreatywna potrafi być ludzka wyobraźnia. We Francji nazwiemy je – lutins, w Szwecji – tomtenissar, choć przyjechały one tak na prawdę z Ameryki, gdzie dzieci wierzą, że te przesympatyczne karzełki produkują zabawki w warsztacie Mikołaja na biegunie północnym.

EnPl_Who’s spying on Santa_intext3

banner_pl

[English]

You might also like: