Niemcy vs. Polacy

Ponieważ mój ostatni wpis wywołał niemałą burzę na moim Facebook’u, postanowiłam nieco wyjaśnić sprawę i dopisać drugą część do artykułu Czołgi i niemieckie porno.

Poprzedni post nie miał być literaturą wysokich lotów, ani nieść jakiegoś szczególnego przesłania. Artykuł miało się dobrze czytać i trochę się pośmiać. A jednak okazuje się, że nie wszyscy lubią, gdy się z nich śmiejemy. W artykule pojawiły się przykłady stereotypowych Niemców, które słyszeliśmy już tysiące razy, ale przeciwstawione z bardzo podobnymi zachowaniami czy obrazem Polaków. Natomiast, w żadnym wypadku, nikt nie został obrażony ani wyśmiany, przynajmniej w moim rozumieniu. No, ale po kolei…

Modelki

                Tak jak kompletnie nie interesuję się modą, tak potrafię od razu wymienić trzy znane na cały świat polskie modelki” – Ja też
potrafię wymienić. Pozostaje jednak pytanie czy można je w stu procentach traktować jako Polki. Urodziły się w Polsce, ale wychowały w innej kulturze: w Stanach, Kanadzie, Grecji, Francji etc. Nie zapominajmy, że środowisko też kształtuje człowieka. Liczy się nie tylko miejsce urodzenia, wychowanie i język, często używany tylko w domu. “Myślałem, że mówimy o genach…” – z tym wypadałoby się zgodzić, zwłaszcza jeśli mówimy o modelingu, gdzie wygląd liczy się najbardziej. A jednak mam dla Was małą dygresję. Kim w takim razie jest Osuenhe (Osi) Ugonoh – laureatka ostatniej edycji polskiego Top Model.

“Urodziła się w Gdańsku, ale obecnie mieszka w Irlandii, gdzie studiuje. Jej rodzice pochodzą z Nigerii. W Irlandii zdobyła tytuł Miss Africa” – możemy przeczytać na oficjalnej stronie show. Ach, no i przez cały program utrzymywała, że czuje się Polką.

 

 

Wielkie brzuchy po obu stronach Odry

Polacy serio są głupsi, brzydsi i grubsi? Kurcze, szkoda… Myślałem, że wszystkie narody są równe” – wszystkie narody są równe i nie należy ich generalizować ani obrażać! Co prawda, w moim poprzednim artykule zabrakło podsumowania, ale wydaje mi się, że można było w nim wyczuć moje nastroje.

Na każdy stereotyp Niemca można odpowiedzieć stereotypem Polaka, a piwo czy kiełbasa i tak pozostaną dobre zarówno w Niemczech jak i w Polsce. Niesłusznie śmiać się z niemieckich kobiet, bo prawdopodobnie tyle samo pięknych czy brzydkich znajdzie się w Polsce. Być może niemieckie autostrady są lepszej jakości niż polskie, ale też nie jest powiedziane, że wszędzie. A mięsień piwny bez wątpienia rośnie w tym samym tempie po obu stronach Odry.

Krótko mówiąc, generalizowanie jest złe. Często mamy takie same wady, jak naród z którego się śmiejemy. Natomiast wyśmiewanie się z siebie nawzajem jest nieuzasadnione, nieważne, czy dotyczy mniejszości narodowych, ras, czy radykalnych przedstawicieli danej społeczności; nieważne, że śmiejemy się jedynie, by wywołać kontrowersję na facebooku czy wśród znajomych.

banner_pl

[English]

You might also like: