Nigdy nie żartuj z papieża, albo tabu w Polsce

[English]

Gdy dowiedziałam się, że mam napisać artykuł na temat tabu, który miałby pełnić dodatkowo rolę swego rodzaju przewodnika (albo antyprzewodnika) dla obcokrajowców, musiałam się najpierw dobrze zastanowić. Jakich tematów powinno się unikać, by nie popełnić gafy? Samo pisanie o tematach tabu też nie jest proste, bo w końcu są to tematy… tabu! Chyba się już starzeję i skłonność do skandalizowania już mi przeszła, więc z pewną dozą zażenowania piszę o paru tematach, które mi do głowy przyszły. Myślę, że większość z nich nie różni się specjalnie od innych krajów, zwłaszcza tych europejskich, z którymi łączą nas podobne tradycje i obyczaje.

Seks
Oczywiście. Delikatna kwestia. Podczas, gdy młodzi rozmawiają o nim dużo, bez zahamowań i zażenowania, w towarzystwie międzypokoleniowym ciągle nie powinno się tego tematu podejmować zbyt ochoczo. Dowodem na to niech będą ostatnie protesty przeciwko koncertowi Madonny w naszym kraju, które są podobne zbyt seksowne i lubieżne, a na dodatek obrażają uczucia religijne, co jest dobrym wprowadzeniem do kolejnego, drażliwego tematu, jakim jest…

Religia
Sprawę koncertu Madonny pogarsza jeszcze fakt, że ma się on odbyć 15. sierpnia, czyli w ważne święto maryjne, a wiadomo jak prowokowała i parodiowała kościół katolicki Madonna. By nie wprowadzać rozmówców w konsternację, lepiej zwykle zachować swoje postępowe poglądy dla siebie, przynajmniej na początku. No i nie żartować z Jana Pawła II, dla wielu jest on jednak świętością.

Homoseksualiści
Również ciągle trudny temat. Mimo, że w stolicy przyjaciel gej jest może nawet i ‘trendy’, to ciągle jeszcze doradzałabym rozwagę i wyważenie w podejmowaniu tego tematu.

Aborcja i eutanazja
Łączą się bardzo z kwestiami kościelnymi. Dwie ważne, często poruszane w mediach kwestie. Nawet nie tabu, jako, że dyskutuje się o nich sporo, ale bardzo niebezpieczny grunt, jeśli chodzi o rozmowy z obcymi lub prawie obcymi ludźmi.

Pieniądze
Mam wrażenie, że nadal nie jest w Polsce powszechne pytanie ludzi, ile zarabiają. Ocenia się to po ich wyglądzie, samochodzie itp. ale zadanie tak bezpośredniego pytania rezerwuje się zwykle dla bardzo bliskich przyjaciół, a i to z pewnymi oporami.

‘Nieuprzejma szczerość’
Wolimy małe kłamstewka, które pozwalają nam się czuć dobrze. Nie lubimy być krytykowani, więc, jeśli ktoś pyta, jak wygląda w nowym ubraniu, po prostu powiedz ‘wystrzałowo’. Nadmierna szczerość w takim wypadku raczej nie zostanie doceniona, no chyba, że między bardzo bliskimi przyjaciółmi.

You might also like:

2 thoughts on “Nigdy nie żartuj z papieża, albo tabu w Polsce”

  1. Pingback: Never Joke about the Pope, or Taboos in Poland - Lexiophiles

  2. Wolne żarty:) To nie są tematy tabu, tylko kontrowersyjne. Natomiast sam artykuł mówi nam sporo o uprzedzeniach libertynów.

Comments are closed.