Polacy na wakacjach w Polsce

[English]

„Polskie morze”
Nie do końca rozumiem entuzjazm, który wielu Polaków okazuje, jeśli chodzi o Bałtyk. No i to wierne przywiązanie do tego miejsca! Przypuszczam, że to może kolejny przejaw polskiego patriotyzmu, naszej dumy, że mamy dostęp do morza. To morze może być całkiem przyjemne, przyznaję. Niekończące się piaszczyste plaże, zdrowe, bogate w jod powietrze i zachęcające do kąpieli fale… Stop! Kąpieli? No właśnie! Tu moim zdanie leży pies pogrzebany, bo nie wiem, co może być zachęcającego w kąpieli w morzu, którego temperatura rzadko przekracza 18 stopni! No a temperatura powietrza to także rzecz fartu, że tak powiem. Ale to wszystko warunki naturalne, niewiele da się w tej sprawie zrobić. Co mnie jeszcze bardziej od tego polskiego morza odstrasza to ceny, które osiągnęły w międzyczasie już poziom zachodnioeuropejski. Zdzierają z turysty jak tylko się da, a ryba już też nie smakuje jak dawniej…

Ogródki działkowe
Jeśli Polaka nie stać na wyjazd na drogie polskie morze lub chce tylko wyskoczyć gdzieś na weekend, rozwiązaniem często jest ogródek działkowy. Malutki ogródek pośród wielu innych, takich samych ogródków, często w środku miasta. Taki ciasny, ale własny skrawek zieleni. Można posadzić tam parę jarzynek, pielęgnować inne roślinki, no i wyśmienicie się w takich ogródkach grilluje! A grillowanie to już niemal nasz sport narodowy! Tak więc spędza niejeden Polak swoje wakacje na działce, z piwkiem w jednej i kiełbaską w drugiej ręce, racząc się słodkim nieróbstwem.

Tatry (i inne góry)
Wspinaczka, rowery, rozkoszowanie się naturą… tu znów wychodzi nasza polska duma, że mamy nie tylko dostęp do morza, ale także góry. Najpopularniejsze chyba ciągle są Tatry, no i to biedne, rozdeptane Zakopane, oblegane przez narciarzy w zimie, ale chętnie odwiedzane również latem. Setki kilometrów malowniczych tras wycieczkowych, magicznie położone jeziora i bajecznie czyste powietrze pachnące choinkami czynią góry miejscem bardzo chętnie odwiedzanym przez turystów.

Mazury (i inne pojezierza)
Gdzieś pomiędzy morzem na północy i górami na południu znajdują się w Polsce rejony pełne jezior – istny raj dla amatorów żeglarstwa. I przyjaciół komarów 🙂 . Tu też problemem może być pogoda, ale jeśli ta dopisze, to wakacje nad jeziorem z pewnością można zaliczyć do najfajniejszych celów urlopowych. Spanie w namiotach, żeglowanie, spływy kajakowe, śpiewanie przy ognisku oraz zwiedzanie okolicznych zabytków składa się na fantastyczny urlopowy program.

You might also like: