Praca za granicą – jak się zabrać do poszukiwań?

Życie w Polsce nie należy do najłatwiejszych. W szczególnie trudnej sytuacji są ludzie młodzi, którzy pracują za minimalne wynagrodzenie albo bezowocnie poszukują jakiejkolwiek stałej pracy. Nie dziwi mnie więc, że „głodowe pensje”, na które zaharowujemy się na umowach śmieciowych, sprawiają, że coraz częściej decydujemy się na emigrację zarobkową. Wyjazd za granicę oznacza bowiem nie tylko mniej więcej czterokrotnie wyższe zarobki, ale także lepsze traktowanie przez pracodawcę i dostęp do świadczeń socjalnych. Zanim jednak kupisz bilet na samolot i spakujesz walizki, sprawdź jak bezpiecznie znaleźć pracy oraz jakie są plusy i minusy emigracji zarobkowej.

Szukaj legalnej pracy przez sprawdzonych pośredników

Wyjazd w ciemno, bez podpisanej umowy albo obietnicy pracy, jest obecnie bardzo ryzykownym posunięciem, które może sprawić, że wpadniesz z deszczu pod rynnę. Na szczęście już w Polsce możemy znaleźć wiele ciekawych ofert pracy za granicą, po przez urzędy pracy albo agencje pośrednictwa pracy. Pamiętaj jednak, żeby w trackie poszukiwań korzystać ze sprawdzonych i wiarygodnych źródeł. Potencjalnych pracodawców albo pośredników można bezpłatnie sprawdzić przez sieć EURES, do której dostęp znajdziesz w każdym urzędzie pracy. Obecnie zagraniczne władze zaostrzają przepisy wobec nielegalnych imigrantów, dlatego w swoim interesie powinieneś szukać wyłącznie ofert legalnego zatrudnienia.

Ucz się języka

Wyjazd za granicę wymaga od nas komunikatywnej znajomości przynajmniej języka angielskiego, a najlepiej byłoby także znać podstawy języka ojczystego kraju, do którego wyjeżdżamy. Pracownicy znający język mają mniejsze kłopoty z aklimatyzacją i możliwość szybszego awansu. Nawet, jeżeli w momencie podjęcia pracy nie znasz języka, warto rozpocząć jego naukę, ponieważ ucząc się pokazujesz pracodawcy, że zależy Ci na pracy i poważnie podchodzisz do swoich obowiązków.

Różnice kulturowe

Przebywanie za granicą to nie tylko duże pieniądze i stała praca. Emigracja wiąże się niestety także z wyobcowaniem i tęsknotą za rodziną, która jest spotęgowana prze różnice kulturowe. Pracownicy przebywający w całkowicie obcym im społeczeństwie często zamykają się w „etnicznych” grupach, ponieważ nie znają języka i nie potrafią odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Długotrwały stan wyobcowania może powodować anomię i depresję. Dlatego ważne jest, aby jechać za granicę z jasno ustalonym celem i planami na przyszłość. Zdecydowanie lepiej przetrwamy rozłąkę ze znajomymi i rodziną, jeżeli będziemy wiedzieli ile ona potrwa i po co tam pojechaliśmy. W dobie tanich lotów warto także regularnie odwiedzać rodzinę w Polsce, ponieważ pozwoli to nam zaspokoić tęsknotę za bliskimi.

Miej świadomość po co wyjeżdżasz

Wyjazd do pracy fizycznej za granicą powinien być środkiem, a nie celem samym w sobie. Już w trackie pobytu za granicą powinieneś zastanowić się, w co zainwestujesz zarobione pieniądze. Nie kupuj mieszkań i zbędnych ruchomości, tylko skup się na zapewnieniu sobie pracy po powrocie z emigracji. Najlepiej, jeżeli uda ci się odłożyć wystarczającą ilość pieniędzy na założenie własnego biznesu. Wtedy po powrocie nie czeka cię brutalne zderzenie z rzeczywistością niskich zarobków w Polsce. Przezorności nigdy za wiele, dlatego przed powrotem do Polski na wszelki wypadek pozostaw sobie kontakt do byłego pracodawcy albo do osób, które mogą Cię zatrudnić. Wyczekiwany powrót do ojczyzny może bowiem okazać się bardziej rozczarowujący niż się tego spodziewasz.

Oferty pracy za granicą znajdziesz w serwisie infopraca.pl

You might also like: