ŚWIĘTA INACZEJ… Czyli Najciekawsze Szopki Bożonarodzeniowe

Jak wiadomo, Polska to bardzo religijny kraj. Dlatego nasze Święta Bożego Narodzenia nieco róźnią się od tych obchodzonych w innych państwach. Ale czy aby na pewno? Dzisiaj opowiem pewnej tradycji, która przetrwała praktycznie na każdym kontynencie.

                Wszędzie, gdzie na przestrzeni lat dotarło chrześcijaństwo tradycją stało się stawianie szopki bożonarodzeniowej. Jej historia sięga już 1224 roku, kiedy to włoski duchowny Św. Franciszek z Asyżu odtworzył w Greccio (Włochy) scenę narodzin Jezusa. Była to szopka z prawdziwego zdarzenia – w naturalnych rozmiarach, w którą zaangażowano ludzi oraz żywe zwierzęta. Być może dlatego pomysł tak bardzo spodobał się wiernym w całej Europie.

                Od XIII wieku do czasów współczesnych szopka bożonarodzeniowa zdążyła skurczyć się do rozmiarów miniaturki, jednak ani trochę nie straciła na popularności. Z biegiem czasu stała się też inspiracją dla sztuki. W Polsce stawia się ją praktycznie wszędzie – w kościele, w domu, w szkole.

                Każdy Polak doskonale wie jak powinna ona wyglądać, dlatego dzisiaj przedstawię kilka najbardziej oryginalnych aranżacji szopki z odległych zakątków świata.

1. Rosja

EnPl intext 1

 

 

 

 

 

 

 

 

Matrioszki – to tradycyjne rosyjskie zabawki wykonane z drewna. Ręcznie malowane czy rzeźbione zawierają wewnątrz od kilku do kilkunastu mniejszych laleczek. Najczęściej przedstawia się na nich postacie kobiece w strojach ludowych, jednak aranżacja szopki bożonarodzeniowej inspirowana matrioszką również ma swój szczególny urok.

 2. Argentyna

EnPlintext2

 

 

 

 

 

 

 

 Wykonane z gliny figurki idealnie oddają wygląd mieszkańców. Jednocześnie możemy zobaczyć tradycyjne argentyńskie stroje, a trzej królowie mają nawet różne nakrycia głów.

 3. Afryka

EnPlintext3

 

 

 

 

 

 

 

Nie zabraknie w aranżacjach szopki również inspiracji plemiennych. Figurki ubrane są w kolorowe stroje ludowe, jedna z kobiet niesie nawet na głowie owoce, a zamiast osiołka czy baranka do stajenki przyszedł wielbłąd.

4. Honduras

EnPlintext4A na koniec, niby nic specjalnego, a jednak szopka w środku lata z przepięknymi kaktusami w tle.

Nie ważne z jakiej kultury pochodzisz, święta w każdej z nich są magiczne.

Życzę Wam wszystkim Wesołych Świąt!

 

 

 

banner_pl

 

 

 

[English]

You might also like: