Święto Trzech Króli

 Święta święta i po świętach. Jednak całkiem niedawno wywalczyliśmy sobie jeszcze jeden dzień poświątecznego leniuchowania – 06.01 – Święto Trzech Króli. Wszyscy bardzo cieszymy się z ustawowego dnia wolnego, czy jednak wiemy o co w nim tak naprawdę chodzi?

Święto Trzech Króli, a prawidłowo – Objawienie Pańskie, znane również w innych kościołach jako Epifania to chrześcijańskie święto mające uczcić objawienie się Boga człowiekowi, a tym samym uzdolnienie człowieka do rozumowego poznania Boga. Źródłem jego powstania jest fragment Ewangelii Św. Mateusza, w którym trzej mędrcy przybywają ze wschodu, by oddać cześć nowo narodzonemu Jezusowi.

EnPl intext

Ciekawostką jest, że Objawienie Pańskie należy do pierwszych świąt uświęconych przez Kościół. Wyznaczano w ten sposób początek roku liturgicznego. Na wschodzie natomiast bardzo długo święto to było obchodzone jako Boże Narodzenie.

Według chrześcijan Objawienie Pańskie wiąże się ze szczególną symboliką. Najczęściej interpretuje się je jako objawienie Boga ludom pogańskim, jednak szerzej również ludziom pochodzącym z różnych warstw społecznych i narodowych. Dlatego obecnie często przedstawia się postacie trzech mędrców, z których jeden jest czarnoskóry, drugi bardzo młody, a trzeci stary.

Choć Święto Trzech Króli obchodzone jest w Polsce praktycznie od zawsze, osobiście mam wrażenie, że ludzie zapominają jak ciekawe i piękne tradycje się z nim wiążą, dlatego poniżej przedstawię niektóre z nich.

Zwyczaje:          

 W kościele katolickim wykształcił się zwyczaj święcenia tego dnia złota i kadzidła, który praktykuje się już od XVI wieku. Żywicą z jałowca okadzano domy, co miało zabezpieczyć mieszkańców przed chorobami i nieszczęściami. W tym samym celu poświęconym złotem należało dotknąć szyi.

Podczas uroczystego obiadu podawano ciasto, w którym “chowano” migdał. Osobie, która znalazła go w swoim kawałku, miał przynieść zdrowie i szczęście.

Upowszechniony został również zwyczaj chodzenia dzieci z gwiazdą, które pukając do domów i śpiewając kolędy otrzymywały od domowników różne słodkości.

Przy kościołach stawiano stragany, na których można było kupić kadzidło i kredę, a na drzwiach wielu domów katolickich pisano litery K+M+B oraz datę bieżącego roku. Pozornie to pierwsze litery imion króli, jednak w łacińskiej inskrypcji (C+M+B – Christus Mansionem Benedicat) miały oznaczać “Niech Chrystus błogosławi temu domowi”.

Dzień 6 stycznia był również od zawsze początkiem dobrze znanego nam karnawału.

banner_pl

[English]

You might also like:

1 thought on “Święto Trzech Króli”

Comments are closed.