Wampiry świata

Gdy już poznaliśmy historię wampirów, czas odkryć ich bardziej egzotyczne odmiany. Jak były one przedstawiane i jak bardzo różniły się od europejskiego wzorca? Dowiemy się już za chwilę…

Afryka

Krążą legendy, że Afrykę zamieszkiwał stwór o imieniu Adze. Duch ten najczęściej pojawiał się w kulturze plemion z Ghany, Togo i Beninu. Nie miał kłów czy nietoperzych skrzydeł, ale wyglądał jak… świetlik. Gdy się go złapało, przybierał ludzką postać i jak na afrykańskiego wampira przystało, żywił się nie tylko krwią, ale też mleczkiem kokosowym. Miał zdolność przejmowania kontroli nad ludźmi, a w szczególności dziećmi, osobami starszymi, biednymi lub zazdrosnymi. W formie świetlika z łatwością dostawał się do wnętrza domu. Jego szczególna odmiana zwana Asanbosan różniła się jedynie upodobaniem wampira do gryzienia… palców u stóp. Człowiek pogryziony przez wampira w krótkim czasie umierał. Jednakże Adze, to najprawdopodobniej nic innego jak stara lokalna nazwa na komary roznoszące malarię.

ENPO_Vampires around the world_intext1

Indie

Indyjskich wampirów było tyle, że można by napisać o nich osobny artykuł. Potwór zwany Baital był bardzo podobny do wampirów, które znamy z filmów. Miał ludzką postać oraz skrzydła nietoperza. Jego silniejszą odmianą był Rakshasa, który występował w ludzkiej formie i miał zwierzęce cechy (najczęściej wężowe oczy), bądź był zwierzęciem z nogami bądź rękoma. Mógł też przybierać postać tygrysa. Kolejny indyjski wampir Brahmaparus pił krew z czaszki ofiary, bezcześcił jej zwłoki i owijając się resztkami… tańczył. W Indiach istniały też diablice Dakinie, które uznawane były za oświecone oraz towarzyszyły największym mistrzom buddyzmu. Ich szczególną odmianą był mK’a-‘gro-ma żyjący w Tybecie. Hahn Saburo, to indyjskie wampiry żyjące w lasach, które atakowały podróżnych pod postacią sfory dzikich psów. Najciekawszymi były jednak Loogaro i Vetala, które wyglądały jak niechlujne wiedźmy. Staruchy podróżowały po świecie pod postacią świetlistej kuli, by napadać na śpiące, obłąkane lub pijane kobiety.

ENPO_Vampires around the world_intext2

Malezja

W Malezji grasował potwór zwany Bajang, który przybierał postać ogromnej jaszczurki. Najczęściej był on niewolnikiem złego czarnoksiężnika i na jego polecenie zabijał wybrane ofiary. Niektóre przeklęte rodziny były przez niego nękane z pokolenia na pokolenie. Na malezyjskich drzewach przesiadywały też Langsuir, które pod  przepięknymi zielonymi sukniami chowały pazury, a pod długim mahoniowym warkoczem ostre zęby. Natomiast Pennagelan, posiadające jedynie głowę i niektóre wnętrzności czaiły się na matki z noworodkami.

ENPO_Vampires around the world_intext3

Chiny

Ch’ing Shih żył w Chinach i nie tylko wysysał krew, ale miał też trujący oddech. Najczęściej przedstawiany był jako wielka świetlista kula. Najzabawniejszy był jednak sposób na pozbycie się potwora, gdyż ten, widząc na swojej drodze kupkę ryżu czuł nieodpartą chęć policzenia wszystkich ziarenek. Wykorzystując ten moment nieuwagi można było wampira unieszkodliwić za pomocą światła.

ENPO_Vampires around the world_intext4

Birma

…a tu kolejna historia rodem z “poczytaj mi mamo” – w Birmie grasowały bowiem maleńkie kobiety ze skrzydełkami zwane Polong. Były bardzo niebezpieczne, choć nie większe niż koniuszek małego palca. Drogę pokazywał im ogromny świerszcz – Pelesit, który ćwierkał radośnie, gdy znalazł ofiarę. Co ciekawe, Polong można było oswoić! Wystarczyło ją złapać i codziennie karmić kroplą krwi z małego palca.

banner_pl

[English]

You might also like:

1 thought on “Wampiry świata”

Comments are closed.