Hayallerinizin işini almak ister miydiniz?

Hepimizin çok iyi bildiği üzere, hayallerimizin mesleğini elde etmek için zorlu bir mülakat sürecinden geçmek temel adımlar arasında ve bizi hayallerimizin mesleğine götürmesi için bu kadar önemli olan bir adıma önceden hazırlık yapmak da çok önemli. Dünya baş döndürücü bir hızda değişiyor ve insanlar hayatları boyunca tek bir işe bağımlı kalmayı tercih etmiyorlar. Bu yüzden fazlasıyla dikkat edilmesi ve toplantıdan önce hazırlık yapmak adına yeterli miktarda zaman harcanması gereken birşey. Konunun önemini vurgulayan kısa bir girişten sonra dikkate alınması gereken bazı kritik ipuçlarıyla başlayabiliriz.

bpsusf/Wikimedia Commons
bpsusf/Wikimedia Commons

Öncelikle, dakik olmak ve mülakata zamanında gelmek en temel şey. CV ve kapak yazısı gibi belgeleri yanınızda getirdiğinizden mutlaka emin olun. İlk izlenim çok önemli. Saç şeklinize, giydiğiniz kıyafetlere (kurumsal kimliğe uygun olarak giyindiğinizden emin olun) ve takılarınıza (çok dikkat çekici olmadığından emin olun) çok dikkat edin. Adayların kendilerini ifade etme şekli, mülakatı yapanla kurduğu göz kontağı ve vucut dili işverenler trafından yakın olarak gözlemlenir. Detay ama önemlidir ki odaya girdiğinizde el sıkışmak, mülakattan önce telefonunuzu kapatmak ve mülakat esnasında isimleriyle hitap edebilmek için mülakatı yapacağınız kişi yada kişilerin isimlerini bilerek (eğer mümkünse önceden) mülakata gelmek işi ciddiye aldığınız ve pozisyona olan yaklaşımınızda samimi olduğunuz konusundaki onların sizin üzerinizdeki algısına direk etki yapacaktır.

Ek olarak, pozisyon için doğru kişi olduğunuz ve işi almak için çok istekli olduğunuz konusunda işvereni ikna etmelisiniz. Niteliklerinizi pozisyonun gereklerine paralel olarak pazarlayın ve niçin mükemmel bir eşleşme olacağını mantıklı gerekçelerle açıklayın. Zayıf yönlerinizin neler olduğu sorulduğunda (ki mutlaka soracaklardır) işverenin sizin zayıf olduğunuz yönlerinizin bile güçlü yönlerinizmiş gibi düşünmesini sağlamak için onları güçlü yönlerinizmiş gibi sunun. Onlara şirketinizde işe alınmanın gelecekteki kariyer hedeflerinizi karşılamak ve mesleki yeteneklerinizi kanıtlamak için harika bir fırsat olacağını söyleyin. Pozisyonun gerekleri ve şartları konusunda açık konuşun. Bu iki tarafın da (aday ve mülakatı yapan) gelecek planlarında hayal kırıklığına uğramasının önüne geçmek için son derece faydalı olacaktır.

Son olarak, mülakata gelmeden önce şirketin ne üzerinde uzmanlaştığını, ne tür ürünler ürettiklerini, çalışan kişi sayısını, yurtiçindeki ve yurtdışındaki operasyonlarını, hatta kurumsal mı yoksa aile şirketi mi oldukları konusunda şirketin kendi internet sitesinde bir araştırma yapın.

Lütfen siz de şimdiye kadarki kazandığınız mülakat tecrübelerinizi bizimle paylaşmaktan çekinmeyin.

[English]

You might also like: