İnsanlarin Hayata Bakışları Üzerine Düşünceler

Herkesi olduğu gibi bırak ve kabul et denir. Elbette her bireyin kendisinden sorumlu olduğu doğrudur ama dünyaya olan dar bir bakış açısı ve az bilgi sahibi insanlar genel olarak zihinsel açıdan topluma bir katkıda bulunamıyor. 10.000’lerce yılda biz nasıl geliştik? Sadece oturarak ve dünyamızda olanlarla ilgilenmeyerek mi? Tarihi dikkatli incelersek insanların zenginliğe ve gelişmişliğe birbirleri aralarında iletişim kurarak geldiğini görürüz. Basit bir takas ticaretinden bu yana gelen bir gelişmedir bu. İnsanlar birbirleri aralarında savaşmış olabilirler ama genel olarak baktığımızda dünyada egemen bir irk olmayı başardığımızı söyleyebiliriz. Geçmiş yüzyıllardaki gelişmeler farklı insan gurupları arasındaki bağlantının, daha fazla bilgi ve teknolojik iletişim araçlarıyla desteğiyle insanlığın keşiflerini ve ilerlemesini hızlandırmıştır.

TR life intext1TR

Elbette herkes istediğini yapabilir ama çok dar bir toplumsal dünyanız varsa dünyayı ve hayatı daha çok tanımaya çalışın. Hayatin anlamı orda bir yerde ve farklı insanlar için farklı anlamlar söz konusu. Geniş bir bakışaçısıyla düşünün ve öğrenebildiğiniz her şeyi öğrenmeye çalışın. Öğrenmeyidurduğunuz an değişmeceli anlamda varlığınızı sürdürmeyi durdurmuş olursunuz çünkü beyin bu durumda gelişmez ve önceden alınan bilgiyle kalır. Hafızanız eskir ve belli anılarya da bilgiler yok bile olabilir… Su 7 milyar insan ve 5 milyon dan dan fazla canlı türüne bir bakin. Araştırın ve hiçbir zamanmerakınızı kaybetmeyin. Hayat çok değerli ve kimse size ölümden sonra bir hayata dair garanti veremez sizin sonsuza kadar yaşayacağınızı daiddia edilmez.

TR life coverEN

Açıklanılamazşeylerdenkaçacağınıza o sorulara cevaplar bulmaya bakın. Din insanlığınbaşına gelen en büyük kaçıştır. Ruhanilik ise daha kişiseldir ve insanlığahiçbir kötü etkeni yoktur. Din ise insanlık üzerinde kısmen negatif sosyal ve politik bir etkendir. Hayat sana ait olan en değerli şeydir. Hayatından daha önemli bir şey düşün mesela. Hızlıca farkına varacaksındır ki liste çıkarsan bile bu liste çokkısaolacaktır. Doğumvarlığınbaşlangıcını işaretliyorsa ölüm ise gözlemleyebildiğimiz kadar varlığın sonunu işaretliyor. Bu demektir ki hayatını ve beynini en iyi şekilde kullanman lazım.

TR life intext3EN

Hepimiz kendi dünya ve hayat bakışaçılarımızı yaratmakzorundayız. Ama inkâr edilemez bir şey var ki şu an olduğumuz noktaya gelmemizin nedeni beynimizi ve toplumumuzun gelişimini hiçbir zaman durdurmayışımızdır. İnsanlık olarak da tam kapasitemize ulaşabilmek için yapmamız gerekende budur.

Hayatta Hiçbirşey den korkulmamalı, her şey açıklanmayı ve tanımlanmayı bekliyor. Simdi daha çok anlayıp daha az korkmanın zamanı.

-Marie Curie

Saygılarla,

Ata Sergey Nowak

[English]

You might also like: