Kebap İlişkisi

Hoş geldiniz Lexiophiles okuyucuları! Bugün Dünyadaki en yaygın ve ünlü Türk fast food yemeğinin geçmişinin içine dalacağız. İlk önce Etimoloji’den başlayalım. Döner Kebap kelimesi Türkçede ”Dönen Kebap” demek ve çoğu zaman Döner diye kısaltılarak kullanılmakta.

MINOLTA DIGITAL CAMERA

Döner’in nasıl ve nereden geldiğini keşfetmek istiyorsak elimizde olan bir bilgi 18. yüz yıldan kalma bir Osmanlı gezi defterine dayanmaktadır. Bu defterde Döner’in yatay bir et çubuğu olduğu belirtilmiştir. Bu günümüzde ki dikey döner’le çakışmaktadır. Orijinal olarak Döner’in Çağ Kebabına dayandığı düşünülür. Çağ Kebabı ise Doğu Anadolu’nun Erzurum bölgesinden gelmektedir.

TR Döner intext2

Şimdi çoğu kişi sadece birkaç Döner türü bilmektedir oysa ki Türkiye’de birçok döner türü vardır. Birkaç örnek vererek başlayalım. ”Porsiyon” adlı döner sıcak tabakla servis edilir ve yanında kızarmış biber ve domates bulundurur. ”Pilav üstü” ise pilavın üstünde servis edilen dönerdir ve döner’den akan yağ altındaki pilava tat katar. Daha ünlü olan ”İskender” kebabı Türkiye’nin Bursa bölgesine aittir. Pide üzerine servis edilen İskender uzun bir tabak içindedir ve genellikle üzerine domates sosu ve sıcak tereyağı dökülür.

TR Döner intext3

Hareket ederken yemesi daha kolay olan ”Dürüm” ise ince lavaş içine sarılmıştır. Kızartılarak yada sarılırarak yapılır. Dürüm’ün iki türü daha vardır. Birisi Ankara bölgesinde bulunan ve içine İskender kebap sosu dökülerek hazırlanan ”Soslu Dürüm”dür. Diğeri ise Istanbul bölgesine özel olan ”Kaşarlı Dürüm Döner”dir. Bu döner içinde rendelenmiş kaşar peyniri bulunur ve kızartıldığında lavaşla birlikte eriyip çıtır bir kıvam alır.

TR Döner intext4

Acıktınız mı? Daha bitmedi! ”Tombik” adlı döner çörek şeklinde bir pide içindedir. İçi yumuşak olan Tombik dönerin dışı çıtır çıtırdır ve normal dürüme karşın daha az et bulundurur. Ve son olarak ”Ekmek arası”, Türk ekmeğinin arasına yerleştirilen dönerdir. Türkiye dışında Dünya’nın birçok farklı yöresinde farklı döner türleri bulunmaktadır.

En azından şimdi tüm bu döner türlerine farklı bir bakış açısıyla bakıyorsundur. Belki de yediğin Döner’in hangi tür olduğu merakı uyanmıştır? Her neyse Enjoy your meal!

[English]

You might also like: