Türkiye’deki Harcama Alışkanlıkları

Türkiye’deki harcama alışkanlıkları 1970’lerden beri önemli değişiklikler geçirdi. 1970’lerde Türkler daha çok tutumluyken 1980’lerde tüketime ağırlık vermeye ve kendilerini tüketim biçimleriyle ifade etmeye başladılar. 1990’larda ise insanlar yabancı markaları almaya başladılar ve yabancı markalar statü sembolü haline geldi.

Ancak, sonraki yıllarda, özellikle 2001 ekonomik krizinden Türkiye’deki tüketim alışkanlıkları da büyük ölçüde etkilendi. İnsanlar fiyatlara daha duyarlı hale geldi ve süpermarketlerdeki promosyonlu ürünlere ilgi arttı. Süpermarketler ucuz ürünler, ürün çeşitliliği ve büyük boy ürünler sayesinde popüler hale geldi.

2000’lerin başında kredi kartlarının kullanılmaya başlanması tüketim tarzını etkiledi. İnsanlar artık ceplerinde para olmasa dahi alışveriş yapabiliyorlardı. Bunun sonucunda anlık alışveriş modası başladı. Kosmetik ürünlerine, spor giyime, ev dekorasyonuna, ev sineması ve diğer teknolojik ürünlere ilgi arttı.

Pek çok ülkede olduğu gibi, Türkiye’de de A ve B kazanç grubundaki kişiler en çok harcamayı yapıyor ve onların denedikleri ürünler zamanla moda haline geliyor. Örneğin, 1990’larda cep telefonları A grubu tarafından kullanılan bir lüksken 2000’lerde C grubundaki kişiler de cep telefonlarını yaygın olarak satın almaya başladılar.

Türkiye’deki genç nufüs sayesinde ekenomik krizlere rağmen tüketim artmaya devam ediyor. Muhtemelen gençler geleceğin tüketim alışkanlıklarını da etkileyecek. Diğer bir deyişle, gelecekte daha çok gençlere hitap eden ürünler (örn. bilgisiyar ve iletişim teknolojisi ürünleri) piyasaya sürülecek.

You might also like: