Türkiye’deki Kahve İçme Alışkanlığı

Avrupa’ya kahveyi Türklerin getirdiğini bilmeyen yoktur sanırım. Onlarda da kahveyi 15. yüzyılın sonlarında, Kanuni Sultan Süleyman döneminde Yemen’den almışlar ve sonrasında İstanbul’da ilk kahvehaneleri açmışlar. Türklerin kahve geleneğinin başlangıcı bu…

O zamanlarda Türk Kahvesi kahvaltıdan sonra içilirmiş, bu durum kahvaltı kelimesinin nereden geldiğini bize çok iyi açıklıyor: Kahve + altı: Kahvaltı. Türk Kahvesi, Türk kültürünün önemli bir parçasıdır. Boşuna “Bir fincan kahvenin kırk yıl hatırı vardır” dememiş atalarımız. İkram edilen kahvenin değeri büyüktür; ikrama edene saygı göstermek, ikramı unutmamak gerekir.

Esasen, pek çok kişi için Türk kahvesinin en güzel yanı içtikten sonraki fal aşamasıdır. Tabiki kahve falına bakmayı bilen biri varsa yanınızda.

Son yıllarda Türklerin kahve alışkanlığında değişiklikler olduğunu söyleyebiliriz. Bizler daha çok hazır kahve içer olduk. Örneğin, bir restoranda kahve ısmarladığınızda önünüze Nescafe veya Jacobs hazır kahvelerinden gelir. Aslında Nescafe bütün hazır kahvelere verilen addır Türkiyede. Çok eski bir kahve geleneği sahibi bir milletin Nescafe merakı da ilginçtir doğrusu.

Hazır kahve üreticileri fırsattan yaralanıp 3’ü bir arada karışımlar sürdüler pazara: Fındıklı, Karamelli, Çikolatalı, Vanilyalı, vs. Bu ürünlerin reklamlarından sevdiğim iki örnek burada, seyredin derim:

Son olarak, Starbuks ve Gloria Jean’s gibi yabancı kahve zincirleri Türkiye;’e belli bir kesimin beğenisini topladı, ancak bu zincirlerin herkese hitap ettiğini söyleyemeyiz.

You might also like:

  • Sorry, but we couldn't find anything useful.

1 thought on “Türkiye’deki Kahve İçme Alışkanlığı”

  1. Nescafeden nefret ederim.Daha dogrusu mide rahatsizligim oldugundan bana dokunuyor.içince midem agriyor.Halbuki süzme kahve,exprsso kahve veya türk kahvesini üstüste içebilirim.
    Nescafé ve benzerleri sagliga çok zararlidir.Mide sorunlari olanlar içmesin.
    Üstelik bu nescafé modasi nereden çikti bende anlamadim.

    Heleki lük bir restaurant da pahali bir yemekten sonra nescafé teklif etmek isletmecinin bir ayibi müsterininde görgüsüzlügüdür bence

Comments are closed.