Türkiye hakkında 5 ilginç gerçek

Merhaba sevgili Lexiophiles okuyucuları bugün size Türkiye hakkında sizi şaşırtacak ilginç gerçekler’den bahsedeceğim. Normalde Türkiye çok popüler ve bilinen bir ülke değil ve birinci dünya ülkeleri kadar sahne ışığı ve üne sahip olmasa da bu Türkiye’nin daha az ilginç bir yer olduğunu yada tarihte önemli bir rol oynamadığı anlamına gelmiyor.  Şimdi Türkiye’nin ilginç gerçeklerine geçmenin zamanı.

1. Noel Baba Türkiye’de yaşadı.

TR Turkey intext1

Ne alaka dimi? Aslında Noel Baba Türk milletinin Anadolu’da yaşadığı zaman değil Bizans İmparatorluğunun Anadoluyu hükmettiği zaman Antalya bölgesinin Demre (Myra) şehrinde yaşadı. Noel unutulmasına rağmen hala bazı Türkler Noel’i dini özelliklerinden yoksun kutlamaya devam ediyor ama artık Anadolu’da Noel gelenek özelliği taşımamakta.

2. Çoğu Türk günde 10 bardak yada daha fazla çay içmekte

TR Turkey intext2

Çay Türk kültürünün çok önemli bir parçasıdır ve Türkiye’de en çok tüketilen sıcak içecektir. 2004’te Türkiye dünyadaki en yüksek kişi başına düşen çay tüketimine sahipti. Tam olarak kişi başına 2.5 kg çay düşüyordu. Çay içmek pek hoşuma gitmediği için bazen ben bile Türkiye’de bunun yüzünden kendimi azcık dışlanmış gibi hissediyorum. Bide teklif edilen çayları içmeyi unutmayın çünkü bu misafirperverliğin bir göstergesi!

3. Nuh’un gemisi Ağrı dağında karaya çıktı

TR Turkey intext3

Ağrı dağı Türkiye’de ki en yüksek dağdır ve Nuh’un hikayesinde anlatıldığı gibi Nuh ve gemisinin karaya çıktığı dağdır. Ağrı dağı 5,137 metre yüksekliğindedir ve sönmüş bir volkanik zirveye sahiptir. Doğu Türkiye’de bulunan Ağrı dağı çok hem de çok soğuk ve tehlikeli bu yüzden profesyonel bir tırmanıcı olmadığınız sürece tırmanmaya çalışmayın.

4. Hollandalılara ünlü Lalelerini Türkler verdi.

TR Turkey intext4

I. İmparator Ferdinand’ın Sultan Süleyman’a olan elçisi Oghier Ghislain de Bysbecq Avrupa’ya laleyi getiren ilk kişi olarak biliniyor. Yazdığı bir mektupta Osmanlıda her yerde çok sayıda çiçeğin olduğu ve bunlardan bazısının Türkçe adının ”Lale” olduğunu yazıyor. Osmanlı’da ki önde gelen devirlerin bir tanesinin ismi’de Lale’den gelen Lale Devridir.

5. Türk’ler Avrupayı kahve ile tanıştırdı.

TR Turkey intext5

Avrupalılar kahveyi ilk defa Leonhard Rauwolf adli bir Alman sayesinde Osmanlı İmparatorluğunun Halep şehrinde 1573‘de ilk defa kayda aldılar. Venedik ve Osmanlı İmparatorluğu arasındaki geniş kapsamlı mal ticareti sayesinde kahve Venedikli tüccarların eline düştü. Bu tüccarlar kahveyi Venedikli zenginlere gösterdiler ve böylece kahve yayıldı.

Bu yüzden elimde ki kahvemi içerken Venedik ve Osmanlı tüccarlarına adıyorum.

Evet okuyucular Türkiye hakkındaki ilginç gerçekler böylece sona erdi. Azcık fazla tarihsel veya kültürel kaçmış olabilir ama umarım tadını çıkarabilmişsinizdir. Bir daha ki sefere. See you!

[English]

You might also like: