Türkiye’nin AB üyelik süreci

Bugün Türkiye hakkında olan en uzun ve karmaşık konulardan bir tanesini ele alacağız. Konumuz Türkiye’nin AB üyelik süreci. Bu makale boyunca size tarih’ten bilgiler verip kendi düşüncelerimi aktaracağım. Türkiye’nin AB süreci 1949’da Avrupa Konseyi ne katılmasıyla başladı. Türkiye Sovyetler’den gelen baskı yüzünden batıya yöneldi. Tabi Sovyetler baskısı batıya yönelmede tek neden olmasa da en büyük nedenler arasındadır. Ekonomik ve politik faktörlerde bu kararlar içinde büyük rol oynamıştır. Türkiye batıdan ciddi anlamda destek almıştır. Siyasi olarakta Türkiye’nin politikası batı dünyasıyla daha uyumluydu bu nedenlerden dolayı NATO ve buna benzer başka organizasyonlara katılım çabası olmuştur.

TR tr in europe coverEN

1961’de Türkiye Ekonomik İşbirliği ve Gelişim organizasyonu (OECD)’ye kurucu üye oldu ve batı hizalanmasını Avrupa Güvenlik ve İşbirliği organizasyonu (OSCE)’ye 1973’te katılarak ilerletti. Bu noktadan itibaren Türkiye bölgesel olarak Avrupa’nın yanında olduğunu belli etti. 1952’de NATO’ya girmesi tabii ki destek faktörlerden birisi oldu. Soğuk savaş bittikten sonra bile Türkiye Avrupa Birliği ne yatkın olan politikasını sürdürdü ve 1992’den 2011’e kadar Batı Avrupa Birliğinde ortak üye olarak yer aldı. Bir sonra ki adım 1995’de ki Gümrük birliği antlaşması oldu. Ekonomik olarak gerçekleşen ve üyelik yolunda ki en önemli adımlardan biri olan Gümrük Birliği çok kritik bir faktör olmuştur. Bu birlik Türkiye’nin AB ile rahatça belirli kurallara uyarak ticaret yapmasını sağlamıştır.

TR tr in europe intext2

Gümrük birliğinden sonra tam bir Avrupa birliği üyesi olmak mümkün olmaya başladı. 1999’da Türkiye resmi olarak aday üye olarak görüldü. 2005′ yılında görüşmeler başladı ve 10 yıl içinde bitmesi planlandı. Bu andan itibaren işler çok iyi gitmedi. Konumuz oldukça uzun olduğundan devamını gelecek hafta ikinci bölümde anlatacağım. Sizi dört gözle bekliyorum!

[English]

You might also like: