Türkiye’nin AB üyelik süreci Bölüm 2

Yeniden hoş geldiniz Lexiophiles okuyucuları! Hemen konuya giriyorum. Şahsen sorun iki taraftaki dürüstlük eksikliğidir. AKP hükümet i kendini AB standartlarına ulaşmak için çok zorlamazken bir sürü AB düzenlemelerine aykırı davranıp muhafazakar sağ politikasını sürdürdü. Bir diğer yandan Avrupa Birliği yasaları Türkiye’nin AB üyesi olması durumunda Türkiyeyi çok güçlü kılıp 2. en önemli AB ülkesi durumuna getirecektir. Türkiye’nin AB’deki bu kadar önemli bir yasama gücü haline gelmesi Avrupa Birliği için ciddi bir sorun oluşturdu.

TR tr in europe2 intext1

AB Türkiye’nin belirli noktalarda vazgeçmesini istiyor. Bu konular Kıbrıs sorunu ve Ermeni soykırımı gibi Türkiye’nin zayıf düşmemeye çalıştığı konulardır. AB bu tarz talepleri haklı görüyor çünkü Türkiye eğer AB’ye girecekse önemli kararlar veren bir ülke olacağından olabildiğince kazançlı çıkacakları bir durum istiyorlar. Bazıları ise AB’nin hiçbir zaman Türkiyeyi katmaya cağından Türkiyeyi kandırarak ve baskı yaparak diplomatik ve politik kazanç yaratmaya çalıştığını düşünüyorlar. Bu durumda Türkiye’nin AB sürecindeki dürüstlüğünüzü güzel bir kontra dır. Bu sorun birçok tabakadan oluşmaktadır. İki taraf kendilerini daha üstün kılan bir antlaşmaya ulaşmak istiyor. İki taraflı bir politik rekabet de bulunuyor. Türkiye AB’den daha muhafazakar ve sağ politika yapıyor. Bunun üzerine başka bir sorun ise din. Türkiye AB’ye katılacak olursa birlikteki tek Müslüman ülke olacaktır.

Sorun yaratan başka konular ekonomik seviye farklılığı sayesinde oluşacak göç problemidir. Avrupada’ki ekonomik düzey ile Türkiye arasında uyuşmazsızlık sınırlar açıldığında büyük bir göçe neden olabilir. Bütün bu sorun lar ve daha bahsetmediğin konular yüzünden Türkiye’nin AB süreci 2 tane Lexio makalesine sığmayacak kadar uzun ve detaylıdır. Bu yüzden kişisel bir izlenimle toparlayıp size görüşürüz demek istiyorum.

TR tr in europe2 intext2

Sonuç olarak 9 yılda 14 açılmış AB başlığından 1 tanesi kapanmıştır. Türkiye’nin Avrupa Birliğine katılması için bu 14 başlığın kapanması ve tüm AB üyelerinin Türkiye’nin katılması  için ortak bir evet vermesi gerekmektedir. Eğer 9 yılda 1 başlık kapana bilmişse kısa bir hesap sonucu 2131 yılında tüm başlıkların kapanmış olduğunu varsayabiliriz. Üstüne bir de ortak bir evet kararı gerekecektir…

Bu yüzden 2131’de görüşmek üzere okuyucular! Bakalım o zaman durum nasıl olacak. Belki Avrupa Birliği diye bir şey olmayacaktır bile…

[English]

You might also like: