Türkler!

Selamlar sevgili okuyucular. ”Türkler geliyor!” sözünü hiç duydunuz mu? Bugün ki yazımızda Türkler hakkında daha çok şey öğreneceğiz. Türkler nereden geldi gibi soruları cevaplayacağız. Türkler doğu, orta ve batı Asya’da yaşayan etnik guruplar topluluğu olarak bilinmekte. Bazı Türkler Çin’in kuzeybatısında ve Doğu Avrupa dada yaşamakta. Türkler Türk dil ailesi içinde ki dilleri konuşurlar. Bu dil ailesi içindeki diller: Türkçe, Azerice, Özbekçe, Kazakça, Uygurca, Türkmence, Tatarca, Kırgızca, Kaşkayca, Başkirce, Çuvaşça, Afşarca, Karakalpakça, Karaçay-Balkarca, Sakhaca/Yakutça ve Kırım Tatarcası dır.

click image to enlarge
click image to enlarge

Etimolojik olarak ilk bilinen ”Türk” terim inin kullanılması Göktürkler hakkında bir yazıya dayanıyor. 6. Yüz yıl’da Türk kelimesi ilk defa 585 yılında İşbara Kağan ve İmparator Wen arasında ki bir mektuplaşmada geçmiştir. İmparator İşbara’yı ”Büyük Türk Kağan’ı” olarak tanımlamıştır. Genel olarak ise ”Türk” kelimesinin eski Türk göçmen terimi olan ”Türük” kelimesine dayandığı kabul ediliyor. Bu kelimenin anlamı ”yaratılmış”, ”doğulmuş”, ”güçlü”dür.

TR turkish people intext2

Peki Türkler nereden geldiler? Çoğu kişinin bunu bilmemesi bence bu konuyu daha ilginç kılıyor. Çoğu Türk Çin’de yaşamıştır. Bazı Türkler Orta Asya ve Sibirya bölgelerinde yaşamışlardır. Türkler şaman bir halktı ve ana tanrı ları Göktanrıy’dı. Türk mitolojisine gelirsek Kurt ve At Türk mitolojisi içinde çok önemli bir yer almaktadır. Kurt onuru temsil ederken At ise Türklerin hayat tarzını yansıtıyor. Bu zaman da bile Orta Asya’da yaşayan bazı Türk kabilelerinin yaşam tarzlarının içinde at çok önemli bir rol oynamakta.

TR turkish people intext3
click image to enlarge

Madem Türkler Asya’daydı Avrupa’ya nasıl yaklaşabildiler? Cevap çok basit. Türkler Moğolistan bölgesinden Doğu Avrupa, İran ve Anadolu’ya göç ettiler. Göç ‘ün tam büyüklüğü hakkında kesin bilgi bulunmamakta ama büyük olduğu tahmin edilmekte. Sonra Türkler kendi devletlerini kurdular ve sonrasında Osmanlı İmparatorluğunu ilan ettiler. Tabii ki göç etmeyen Türkleri unutmamak lazım. Birçok Türk kabilesi Orta ve Doğu Asya’da yaşamlarına devam ettiler. Böylece Anadolu’ya yerleşen Türkler’le Asya’da ki Türkler yüzyıllarca ayrı kaldılar. Bu Asya’da kalan Türklerle Batıya göç eden Türklerin ilişkisel açıdan aralarını açılmasına neden oldu.

TR turkish people intext4

Şu an Dünya’da ortalama 150 ve 200 milyon arası Türk yaşamakta. Dünya’da ki en fazla Türk’e ev sahipliği yapan Türkiye 55 milyon insanla en önde. Sonrasında Özbekistan 26 milyon Türk’le, İran 14 milyon Türk’le ve İran’ı Rusya, Kazakistan, Çin ve Azerbaycan gibi ülkeler takip etmekte. Avrupa’da bile 5,8 milyon Türk yaşıyor! Almanya Avrupa’daki en büyük Türk nüfusuna ev sahipliği yapmakta.

TR turkish people intext5

Böylece Türk insanları hakkındaki küçük tarihsel gezintimiz sona ermiş bulunmakta. Her gördüğünüz Türk Türkiye’den olmayabilir bunu unutmayın!

 

[English]

You might also like: