Türkler ve Türkiye ile İlgili 3 Şaşırtıcı Gerçek

[English]

İstanbul’un iki farklı kıta üzerine kurulmuş tek şehir olduğunu biliyor muydunuz? Evet, bu belki de Türkler için çok şaşırtıcı değildir. Çünkü Türkler, çocukluklarından itibaren bu coğrafi bilgiyi edinirler. İstanbul, doğu ve batıyı, Asya ve Avrupa’yı birbirine bağlayan bir köprü görevindedir. Eski adıyla Konstantinapolis olan İstanbul, tarih boyunca birçok ülkenin ilgisini çekmiştir ve farklı milletler hep bu şehri ele geçirmek istemişlerdir. Osmanlı İmparatorluğu’nun yüzyıllarca başkentliğini yapan İstanbul günümüzde Türkiye Cumhuriyeti sınırları içindedir ve şaşırtıcı bir şekilde başkent değildir. Türkiye’nin başkenti Ankara’dır.

Kahveyi Avrupa’ya Türklerin getirmesi ise başlı başına ayrı bir konu. Türkler kahveyi Yemen’de tanımışlar ve bu alışkanlığı edinmişlerdir. Yemen getirdikleri bu kültürü de cömertçe Avrupa’ya yaymışlardır. Kahvenin Türklerin sabah ilk öğünlerinden sonra içilmesi de kahvaltı ismini açıklıyor, daha önceki yazılardan da bulabileceğiniz gibi. Şimdi dünyadaki kahve alışkanlığına bakarsak artık bunun bir kültüre dönüştüğünü görürüz. Avrupa ülkelerinin hemen her caddesinde dünyaca ünlü kahve markaları kafeleriyle boy gösteriyor. Eh ne diyelim iyi ki varsınız Türkler!

Üçüncü gerçek ise biraz özel, biraz da bilinmedik bir gerçek. İstanbul’daki Sirkeci Tren İstasyonu’nu çoğu kişi bilir. Ama çoğu kişi bu tarihi yapının çok özel anlamını bilmez. Dünyaca ünlü, tarihi Orient Express treninin son durağıdır kendisi. Paris ve İstanbul arasındaki bu tren geçmişten beri en elit demir yolu ekspresi olarak bilinir. Zaten bir diğer adı da „Trenlerin kralı ve kralların treni“ olmuştur. 1883’ten 1977’ye kadar çalışmış olan bu tren Agatha Christie’nin de bulunduğu sayısın ünlü ve tarihi kişiyi taşımıştır.

You might also like: