Yağlı Çıplak Adamların Güreşmesine

Yağlı güreş denir. Bazıları birkaç yağa bürünmüş güreşen adamın terli ve testosteron dolu görüntüsün mide bulandırıcı olduğunu düşünebilir ama bu spor 10. yüz yıl ve daha öncesine dayandığından daha çok saygı hak ediyor.

”Güreş” kelimesi eski Oğuz dillerinden gelmektedir ve hala devam eden deri pantolonlu güreş kültürü Anadolu’nun Selçuk işgalinin sonrasına dayanmaktadır. İşgal sonrasında Karakucak serbest güreşme stili popülerize edilmiştir. Yarışmacı ların giydiği deri pantolonun ismi Kisbet‘tir.

TR Wrestling intext1

Bu tür güreşte insanlar vücutlarının üstüne zeytin yağı dökerek birbirlerini tutmayı zorlaştırırlar. Bu tarz bugüne kadar kendini sürdürerek ”Türk Yağlı Güreşi” ismini almıştır.

Geleneğe göre güreşçilerin maç öncesi birbirlerini yağlamalarının nedeni karşılıklı saygıyı ve dengeyi göstermek içindir. Bazı okuyucular bu görüntünün ne kadar tuhaf gözüktüğünü şu an düşünüyor olabilirler. Birde güreşçi daha yaşlı birisini yendiği zaman elini öperek ona olan saygıyı gösterir.

Türkiye’de el öpmek yaşlılara olan saygının bir belirtisidir.

TR Wrestling intext2

Türkiye’de ki yağ güreşi oyunlarının en ünlüsü Kırkpınar oyunlarıdır. Kırkpınar oyunları Dünya’nın en uzun sürekli devam eden spor yarışmasıdır. Edirne şehrinde yer alan Kırkpınar oyunları 652 yıllık süre içinde sadece 70 kez iptal edilmiştir.

Türkiye dışında da yağlı güreş yarışmaları bulunması çok ilgi çekicidir. Örnek olarak Hollanda Kraliyet Güç Sporu Federasyonu Hollanda’da yağı güreş yarışmaları düzenlemektedir. Hollandalı ysanız buna bir göz atmalısınız!

Bir daha ki sefere yağlanmış deri pantolon içinde güreşen adamlar görüyorsanız şüpheye düşmeyin ve bir kontrol edin belki bugüne kadar devam eden en eski Türk geleneklerinden birisi ile karşı karşıyasınızdır. Eğer değilse kaçmaya başlayabilirsiniz.

[English]

You might also like: